vineri, 29 martie, 2024

Cehia, ce echipă Schick… A eliminat Olanda și se bate cu Danemarca pentru un loc în semifinale

de Lucian Dănilă | 28 iunie 2021, 8:44 AM | Sport

0

Cehia a învins Olanda şi s-a calificat în sferturile Euro 2020. De Ligt a fost eliminat în minutul 55, la câteva secunde după ce coechipierul său, Malen, a scăpat singur cu portarul Vaclik dar a fost blocat de acesta.

A fost 2-0 pe Puskas Arena din Budapesta pentru această echipă șic și la propriu și la figurat, o echipă în care strălucește Schick, autor a patru goluri la Euro 2020, dar pentru care aseară au strălucit și Holes și Barak. Golurile au fost marcate de Holes ’68 şi Schick ’80. La golul din minutul 80, Holes i-a depășit din preluare pe doi dintre cei mai buni jucători ai olandezilor, Dumfries și Wijnaldum, după care a urmat o pasă excelentă pentru Schick venit foarte bine din spate. A fost faza definitorie a jocului, fază care a arătat neputința batavilor, trădați chiar de cele mai bune piese ale echipei lui Frank de Boer.

Cehia va întâlni Danemarca în sferturile de finală, un „sfert” al revelațiilor acestui campionat european, meci care se dispută sâmbătă, 3 iulie, la Baku.

Olanda: Stekelenburg – Dumfries, De Vrij, De Ligt, Blind (Timber ’81), Van Aanholt (Berghuis ’81) – De Roon (Weghorst ’73), Wijnaldum, F. De Jong – Depay, Malen (Promes ’57). Selecţioner: Frank de Boer

Cehia: Vaclik – Coufal, Celustka, Kalas, Kaderabek – Holes (Kral ’85), Soucek, Masopust (Jankto ’79), Barak (Sadilek ‘90+2), Sevcik (Hlozek ‘85) – Schick (Krmencik ‘90+2). Selecţioner: Jaroslav Silhavy.

Partida a fost arbitrată de rusul Serghei Karasev.