marþi, 30 aprilie, 2024

Blocați! UTA s-a împiedicat de Mamma Mia și acordă poziția de lider Sebișului (GALERIE)

de Lucian Dănilă | 15 noiembrie 2014, 6:59 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

Un meci cât o jumătate de campionat. UTA a întâlnit pe teren propriu Mamma Mia Becicherecul Mic și trăgea speranțe că o victorie o va sălta în clasament. Tot ceea ce ce întâmpla în exterior părea că ajută echipa arădeană…

Peste o mie de spectatori au venit la meci, primul derby pe care aveau ocazia să îl vadă arădenii în chiar ultimul meci pe teren propriu din 2014. Vremea a fost splendidă pentru fotbal, dar terenul a rămas la fel cum îl știam, tare și cu denivelări… Mamma Mia avea avantajul omogenității, fiind o echipă care joacă cam în aceeași formulă de câteva sezoane, UTA compensa cu experiența unor jucători ca Botiș, Varga, Strătilă, Voicu sau Chindriș.

Începutul părea perfect, mai ales că Bătrâna Doamnă a deschis scorul încă din minutul 16. Strătilă a primit o minge de la Rus, a pătruns printre doi fundași, Toma l-a faultat și „centralul” Mazilu a dictat penalty. Fundașul Adrian Voicu a executat cu fentă și a deschis scorul: 1-0!

A urmat un joc exact așa cum își imagina Botiș cu câteva zile înainte. Un joc de angajament, de luptă la centrul terenul, fără ocazii. Imediat după gol, Luță i-a pus o tală pe gleznă lui Chindriș, dar arbitrul partidei a fost indulgent arătându-i doar cartonaș galben. Jocul a curs în aceeași notă, iar în minutul 41 căpitanul echipei UTA, Sorin Botiș, a fost și el iertat de eliminare după o intrare dură la Hecsko, acesta părăsind terenul pe targă și fiind apoi înlocuit.

Mamma Mia a lovit când se aștepta mai puțin echipa arădeană. Radu a trimis mingea la vinclul porții lui Bodea dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri lateral stânga, scor 1-1.

Imediat după gol, „centralul” a fluierat finalul primei părți. Ne așteptam la o echipă UTA mai motivată, mai cu dorință de victorie, dar cei care au apăsat mai tare pedala de accelerație la startul celui de-al doilea mitan au fost oaspeții. Filaret a salvat incredibil cu capul din fața porții la un șut puternic al lui Radu. Din cornerul rezultat, oaspeții aveau să profite la maxim. La prima lovitură au obținut o nouă lovitură de colț, fază din care Mamma Mia avea să înscrie prin Silaghi. Era minutul 54, Negruț a executat lung, Zurbagiu a trimis spre poartă iar Silaghi, singur în careu, a prelungit mingea în poartă: 1-2!

Staff-ul tehnic al Bătrânei Doamne trebuia să reacționeze. UTA era condusă pentru a treia oară în acest campionat, după Filiași și Giarmata. Astfel, Roli a trimis în teren doi jucători ofensivi. Copil i-a luat locul lui Chindriș la mijlocul terenului, mizându-se pe tehnicitatea sa, iar Leucuța locul lui Rus, absent din joc. Imediat după, Burlă a intrat în locul lui Suslak. Ocaziile tot nu veneau. Hlistei a pătruns în careu, a eliminat din joc adversarul direct, dar șutul l-a lovit în picior pe un fundaș al oaspeților și faza s-a răcit.

Tot Hlistei a fost în centrul atenției în minutul 71. Miheț a avut un atac întârziat cu talpa direct pe glezna „brilliantului” arădean și a fost eliminat direct.

UTA a fost salvată tot de „veteranul” Botiș. Era minutul 78 și la o centrare a lui Burlă, Botiș a sărit mai sus decât portarul Filip (n.r. ceva în genul Keneth Andersson la Mondialul din 94), aducând egalarea cu o lovitură de cap: 2-2!

Timp mai era pentru un gol al victoriei, dar precipitarea s-a instalat în jocul echipei lui Roland Nagy. Strătilă nu a găsit deloc spații de pătrundere, Ousmane era veșnic cu spatele la poartă, iar Dragoș, intrat în minutul 75 în locul lui Voicu, a preferat un lob în locul unui șut în forță și mingea a căzut pe plasă la cea mai mare ocazie din finalul partidei.

S-a încheiat la egalitate, 2-2, un egal bun pentru Național Sebiș. UTA rămâne pe poziția a treia în clasament cu 21 de puncte, Becicherecul coboară pe poziția secundă cu 22 de puncte, iar noul lider este Național Sebiș care a acumulat 24 de puncte după victoria, scor 2-0, cu Pandurii Târgu Jiu II.

UTA – Mamma Mia 2-2 (1-1)