sâmbãtã, 20 aprilie, 2024

Belgia l-a trimis acasă pe Cristiano Ronaldo și se pregătește de Italia

de - | 28 iunie 2021, 8:31 AM | Sport

0

Belgia s-a calificat, duminică seara, în sferturile de finală ale Campionatului European, după ce a învins, în optimile competiţiei, Portugalia, scor 1-0.

Belgia este una dintre principalele favoritele la câştigarea turneului şi naţionala de pe prima poziţie a clasamentului FIFA. Echipa lui Lukaku și Eden Hazard, strălucitor mai ales în a doua parte a meciului de aseară, s-a calificat fără emoţii în fazele eliminatorii, cu maximum de puncte, în urma celor trei victorii din grupă obţinute cu Rusia (3-0), Danemarca (2-1) şi Finlanda (2-0). Campionana europeană, Portugalia, cu Cristiano Ronaldo în mare formă, adunase doar 4 puncte în așa numita „Grupa Morţii”, după victoria cu Ungaria (3-0); înfrângerea cu Germania (2-4) și egalul cu Franţa (2-2), bilanţ cu care terminase pe poziţia a treia.

Deși așteptările erau foarte mari înaintea meciului pentru un joc spectaculos, raportându-ne mai ales la cele două atacuri stelare, meciul de pe Estadio de La Cartuja din Sevilla a fost unul foarte tacticizat. Prima repriză a avut doar două faze notabile: o execuţie a lui Ronaldo dintr-o lovitură liberă directă de la aproximativ 30 de metri, şut pe care Courtois a reuşit să îl respingă cu oarecare dificultate. Cealaltă acţiune care a ridicat nivelul de adrenalină al suporterilor a venit în minutul 42 şi a adus unicul gol al meciului. Thorgan Hazard a trimis o torpilă în diagonală, de la circa 25 de metri, care a explodat în poartă, şut la care portarul Patricio a reacţionat târziu şi inutil, scrie adevarul.ro.

Cu excepţia ultimelor 10 minute, repriza secundă nu a fost nici ea mult diferită. S-a luptat mult, s-a alergat şi mai mult, dar oportunităţile mari de gol aproape că au lipsit cu desăvârşire. Jota (58), şut puţin peste transversala, Joao Felix (61) şi Ronaldo (76), ultimele două acţiuni rezolvate fără emoţii de un portar de valoarea lui Courtois.

Finalul meciului a aparţinut în totalitate portughezilor, care au trecut de trei ori pe lângă egalare. Lovitura de cap a lui Ruben Dias (82) a fost respinsă de portar, Guerreiro (83) a nimerit bara, iar Andres Silva (88) a fost şi el blocat în extremis de Courtois. Cristino Ronaldo a încheiat cu cinci goluri acest turneu final şi momentan ocupă prima poziţie în clasamentul golgeterilor.

Adversara Belgiei din sferturile de finală ale Euro 2020 va fi Italia.

Belgia: Courtois – Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen – Meunier, Tielemans, Witsel, T. Hazard (Dendoncker ‘90+5) – De Bruyne (Mertens ’48), Lukaku, E. Hazard (Carrasco ’87). Selecţioner: Roberto Martinez.

Portugalia: Rui Patricio – Dalot, Ruben Dias, Pepe, Guerreiro – Joao Moutinho (Joao Felix ’55), Joao Palhinha (Pereira ’78), Renato Sanches (Oliveira ’79) – Bernardo Silva (Fernandes ’55), Ronaldo, Diogo Jota (Andre Silva ’70). Selecţioner: Fernando Santos.

Meciul a fost arbitrat de germanul Felix Brych.