Belgia a învins SUA și e în „sferturile” Mondialului!
Reprezentativa Belgiei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, în urma victoriei de marţi, de la Salvador, cu scorul de 2-1, după prelungiri, în faţa selecţionatei Statelor Unite ale Americii, în optimile competiţiei.
Pentru Belgia au marcat De Bruyne ’93 şi Lukaku ‘105, iar pentru SUA a înscris Green ‘107. „Am avut 15 ocazii, am fost prezenţi în meci. La final mi s-a făcut puţin frică, este o victorie meritată şi Belgia trebuie să se bucure. Lukaku a fost foarte bine pregătit, el a avut momente dificile şi i-am spus că trebuie să ne salveze în «optimi» şi asta a făcut. Suntem un grup şi toţi vrem să mergem înainte. Pentru inima mea ar fi bine să nu mai avem astfel de meciuri”, a spus tehnicianul belgienilor, Mark Wilmots după meci.
După prestația excelentă a portarului american Tim Howard, pe twitter şi facebook, a pornit o avalanşă de memeuri şi de glume. „WOW, Tim Howard ar putea salva şi căsnicii”, a scris cineva pe twitter, iar Klinsmann l-a lăudat la conferinţa de presă: „Merită aplauze generale”. Klinsmann de fapt și-a felicitat toți jucătorii: „au făcut un turneu final excelent”.
Belgia : Courtois – Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen – Witsel, Fellaini, De Bruyne – Mertens (Mirallas ’61), Origi (Lukaku ’91), Hazard (Chadli ‘111). Selecţioner: Marc Wilmots
SUA: Howard – Johnson (Yedlin ’32), Gonzalez, Besler, Beasley, Cameron – Jones, Zusi (Wondolowski ’72), Bradley, Bedoya (Green )- Dempsey. Selecţioner: Jurgen Klinsmann
Comentariile portalului
DECI AVEM ACEIAS SOARTA CA DUPA PLECAREA LUI BARA DE LA UTA ; CAND CHIRILA A LUAT UTA DUPA CARE CATANTARITI 4000000 MILIOANE EURO DATORIE ACELAS LUCRU SI ACUM ; DESFINTAREA SI PESTE (...)
@parere: pentru a preveni asemenea tragedii sau cel puțin pentru a reduce Nr lor este nevoie de poliție și radare pe străzi.
Care a fost dinamica accidentului,directia de deplasare si viteza aproximativa a celor implicati in accident,daca avea echipament de protectie.Poate asta ar fi trebuit sa contina stirea,pentru (...)