luni, 29 aprilie, 2024

Bătută și de Hermannstadt, UTA lui Rednic scârțâie din toate încheieturile…

de Lucian Dănilă | 29 iulie 2023, 8:31 PM | Recomandările editorilor | Sport

6

UTA lui Rednic se clatină și în acest ritm nu poate emite prea multe pretenții la acest nivel. Echipa arată rău în toate compartimentele. Dacă în anii trecuți eram obișnuiți ca echipa arădeană să aibă controlul jocului, echipa formată de Rednic în această vară este ca un cașcaval plin de găuri în defensivă, lentă, fără nerv și lipsită de inventivitate la mijloc, iar în atac nu contează.

Singurul compartiment decent este poarta, dar nu poate Iacob să apere pe cât pot adversarii să marcheze. Astăzi, Iacob și Abeid au fost singurii care au fost la un nivel bun.

Ne-am minți singuri dacă am considera pozitiv rezultatul de la pauză. UTA a ajuns foarte greu în careu și a marcat cu noroc la o fază în care Dumitrașcu l-a depășit pe Neguț oarecum întâmplător, a pasat în centrul careului, Marku i-a lăsat mingea lui Carp și moldoveanul a marcat cu un șut cu dreptul deviat de Găman. Era minutul 31, dar până atunci sibienii au avut două mari ocazii prin Dragoș Iancu, dar mai ales prin Paraschiv, după ce Neguț l-a ridiculizat pe Roganovic. Șutul din 6 metri al lui Paraschiv a fost respins cu piciorul de Iacob.

După ce Carp a deschis scorul, a urmat un adevărat asediu la poarta Bătrânei Doamne. Gabi Iancu a trimis două șuturi puțin pe lângă poartă, iar Paraschiv a nimerit bara cu un șut din voleu de la 16 metri.

O primă repriză în care UTA nu a livrat aproape nimic, dar avea avantaj pe tabelă. Rednic a vrut să fortifice puțin zona de mijloc prin introducerea lui Cristian Mihai în locul lui Rareș Pop. A fost un fel de invitație la atac pentru Hermannstadt, care nu a stat pe gânduri.

După doar patru minute de la reluare, arbitrul Marian Barbu, care și în prima parte a împins subtil echipa sibiană spre careul lui Iacob, a fost chemat din camera VAR după un duel între Benga și Găman. Era clar că va dicta penalty, după două minute de vizionare acesta explicându-i lui Benga că a lovit mingea cu cotul.

A executat Paraschiv, Iacob a sărit în stânga iar mingea a intrat prin dreapta lui în poartă pentru 1-1. După șase minute, Gabi Iancu avea să execute un corner, Paraschiv a prelungit cu capul de lângă Benga și japonezul Mino a câștigat duelul fizic cu inutilul Roganovic, marcând cu capul din șase metri pentru 2-1.

Doar 12 minute le-au trebuit celor de la Sibiu să întoarcă rezultatul, iar după ce au intrat în avantaj s-au limitat la a închide spațiile spre poarta lui Letica, încercând palide acțiuni de contraatac.

UTA, în formula actuală, nu are putere să revină. Fabry a fost schimbat și el de Rednic, iar Rareș Pop a rămas încă de la pauză la vestiare. Stahl nu a reușit nicio acțiune periculoasă, iar în aceste condiții Cooper și Leidsman erau ca doi naufragiați prin defensiva sibiană, deși italo-ghanezul putea, tot cu noroc, să egaleze în prelungiri.

La fel ca la meciurile anterioare, UTA a deschis scorul, a avut penalty împotriva ei, iar schimbările lui Rednic nu au adus niciun plus.

Păcat de publicul deplasat de la Arad, peste o mie de arădeni fiind în tribunele noii arene din Sibiu. Galeria arădeană a dominat pe tot parcursul jocului fondul sonor, dar echipa este departe de a se ridica la nivelul unor astfel de fani.

Nu sperie atât înfrângerea cât perspectiva. Din ceea ce am văzut în primele trei etape, UTA pare a fi o candidată serioasă la retrogradare pentru că nu joacă un fotbal demn de nivelul mediocru al Ligii I, nu este pregătită fizic pentru o astfel de competiție, relațiile de joc sunt inexistente, iar greșelile mari apar la fiecare partidă. Iar după meciul de astăzi, putem spune că Rednic a greșit la conferința de presă premergătoare jocului, atunci când a afirmat că „întâlnim un adversar de nivelul nostru”.

Probabil că este cam repede să dăm verdicte din moment ce au trecut doar trei etape, dar până acum nu am văzut niciun semn care să ne dea motive de optimism.

Hermannstadt – UTA Arad 2-1 (0-1)

Paraschiv 51-11m, Mino Sota 57 / Carp 31

Hermannstadt: Letica – Butean, Găman, I. Stoica, D. Iancu (46 Jipa) – Mino, Biceanu (65 Alhassan) – G. Iancu (79 Valente), Neguț (65 Balaure), Oroian – D. Paraschiv (84 Bejan). Pe bancă: Muțiu – Antoche, Medina, Bejan, Alhassan, Balaure, Jipa, Bărbuț, Valente. Antrenor: Marius Măldărășanu

UTA: Fl. Iacob – Roganovic (88 Mustacă), Benga (65 Markov), Abeid, Dumitrașcu – R. Pop (46 Cristian Mihai), Marku, Carp, Stahl – Fabry (65 Leidsman) – Cooper. Pe bancă: Kucher – Iurasciuc, Freitas, Cr. Mihai, Leidsman, Markov, Mustacă. Antrenor: Mircea Rednic

Arbitri: Marian Barbu (Făgăraș) – Mihai Marica (Bistrița), Stelian Slabu (Brașov). Rezervă: Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe).

Camera VAR: Horațiu Feșnic și Doru Lucaciu (ambii din Cluj)

Observator FRF: Teodora Albon (Cluj)

Observator LPF: Claudiu Boaru (Mediaș).