Avertizarea Infotrafic rămâne valabilă și astăzi: conduceți cu prudență! Vizibilitate redusă în trafic din cauza ceții dense





Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române informează că circulația rutieră se desfășoară îngreunat din cauza ceții dense, vizibilitatea fiind redusă sub 200 de metri, iar pe alocuri chiar sub 50 de metri, pe mai multe artere rutiere din 23 de județe ale țării, respectiv Călărași, Ilfov, Teleorman, Giurgiu (DN5 Daia – București), Covasna, Harghita, Sibiu, Mureș, Caraș-Severin, Arad, Bihor, Brăila, Timiș, Hunedoara, Cluj, Bistrița – Năsăud, Bacău, Galați, Vrancea, Vaslui, Alba, Brașov, Olt (DN6 Caracal – Mihaești, DN64 Caracal – Piatra și DN 54 Caracal – Corabia) și Dolj.
De asemenea, în condiții de ceață, cu vizibilitate redusă, pe alocuri, sub 100 de metri, se circulă și pe autostrăzile A3 Turda – Borș, A10 Sebeș – Turda, A1 București – Pitești, la intrarea în Capitală și A2 București – Constanța.
Poliția Română recomandă conducătorilor auto ca, pe timp de ceaţă, să reducă viteza, să mărească distanţa în mers faţă de vehiculele din față şi să folosească corespunzător luminile. Trebuie sa atragem atentia si pietonilor, bicicliştilor şi căruţaşilor care trebuie să fie conştienţi de faptul că pe timp de ceaţă sunt mai greu vizibili în trafic.
Comentariile portalului
Voua vi se pare normal sa gasesti casti de copiat pe olx? E plin de anunturi. Unde e Politia? Am raportat un anunt la olx si mi s-a spus ca (...)
Am citit, dar spre deosebire de tine, absolventă de Slavici🤣, am și priceput. Deși pot părea charismatici și adaptați social, psihopații au dificultăți majore în (...)
Pentru a depune dosarul, candidații au trebui să îndeplinească anumite criterii legate de experiență, pregătire etc, prevăzute și analizate de AMEPIP. După cum am spus și în (...)