Au vrut să fure, trișând la cântarul silozului, dar au fost prinși de polițiștii din Ineu





Comunicat. Polițiștii orașului Ineu au fost sesizați ieri, prin 112, despre faptul că doi bărbați încearcă să prejudicieze o societate comercială de pe raza localității prin utilizarea de dispozitive care să indice eronat valorile cântarului.
În fapt, un bărbat de 50 de ani, din județul Constanța (în calitate de administrator al unei societăți comerciale care tranzaționează cereale), împreună cu un bărbat de 32 de ani, din județul Argeș (în calitate de conducător auto), au amplasat un dispozitiv metalic la cântarul silozului, pentru ca să indice o greutate mai mică decât cea reală, această metodă fiind folosită și anterior de cei doi, la achiziția de cereale.
În urma cercetărilor efectuate, s-a stabilit faptul că, din cantitatea reală (încărcată) ar lipsi 12.700 kg, fiind cauzat astfel un prejudiciu de 19.050 de lei.
Prejudiciul a fost recuperat, în cauză fiind întocmit un dosar de cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de înșelăciune.
Polițiștii continuă documentarea activității infracționale a celor doi.
Comentariile portalului
”Fiindcă pe partea aialaltă, a susținătorilor lui Nicușor, despre asta este vorba. Deștepții contra proștilor, asta ar fi rezolvarea din ambele părți. Ș (...)
Sunt prenumele mele reale, parol. Mi-e greu sa contraargumentez orice din acest articol fara a ma simti ori sarac cu duhul ori vreun prost care se crede destept(poate asa (...)
Mulțam de apreciere și de comparația cu Papa. Problema e că Papa nu e jurnalist. Nemaivorbind de faptul că pe mine mă citiți - cam degeaba, e (...)