vineri, 19 aprilie, 2024

Arsenal și Chelsea, tot mai aproape de Azerbaidjan. Finală englezească în Europa League?

de - | 3 mai 2019, 8:43 AM | Sport

0

Joi seară, în manşa tur a semifinalelor Europa League, echipele britanice au obţinut rezultate ce le conferă statutul de favorite pentru calificarea în ultimul act al competiţiei Arsenal Londra a învins Valencia, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, într-un meci în care a revenit de la 0-1, în timp ce cealaltă grupare angleză, Chelsea, a remizat în deplasare cu Eintracht Frankfurt, scor 1-1.

Arsenal Londra – Valencia 3-1

Au marcat: Lacazette ’18, ’26, Aubameyang ‘90+1 / Diakhaby ‘11

Oaspeţii au fînceput foarte bine meciul și au deschis scorul repede, în urma unui corner recentrat în careul mic, printr-o lovitură de cap a lui Diakhaby. În afara golului, Valencia a mai avut alte două bune oportunităţi. Arsenal a egalat împotriva cursului jocului prin Lacazette, dar autorul moral al golului a fost Aubameyang. Lacazette a reuşit dubla 7 minute mai târziu, un gol validat cu ajutorul tehnologi de linia porţii, de data aceasta fiind servit de Xhaka. Până la finalul meciului, Lacazette a avut de trei oportunitatea de a realiza hattrick-ul, dar a ratat cu seninătate de fiecare dată. Tabela a fost închisă în ultimul minut al meciului de Aubameyang, cu o execuţie pretenţioasă la colţul scurt

Arsenal Londra: Cech – Mustafi, Sokratis, Koscielny (Monreal ’82), Kolasinac – Guendouzi (Torreira ’58), Xhaka – Maintland-Niles, Özil (Mkhitaryan ’75), Aubameyang – Lacazette. Antrenor: Unai Emery

Valencia: Neto – G. Paulista, Garay, Diakhaby, Roncaglia – Piccini, Soler (Wass ’71), Parejo, Gaya – Guedes (Gameiro ’71), Rodrigo (Santi Mina ’88). Antrenor: Marcelino

Eintracht Frankfurt – Chelsea Londra 1-1

Au marcat: Jovic ’23 / Pedro Rodriguez ‘45

Eintracht a deschis scorul prinl Luka Jovic,  în minutul 23, cu o lovitură de cap de manual, de la 12 metri de poarta lui Kepa. În finalul reprizei, echipa patronată de Roman Abramovic (foto) a egalat în urma unui corner care nu a putut fi respins de defensiva celor de la Eintracht. Pedro Rodriguez a sancţionat bâlbâiala din apărarea gazdelor cu un şut tare şi plasat de la aproximativ 14 metri.    Londonezii au forţat în finalul primei reprize. Pedro a reuşit egalarea chiar în minutul 45. Înconjurat de mai mulţi adversari, atacantul spaniol a şutat perfect de la 15 metri, la colţul lung al porţii lui Kevin Trapp.

Eintracht Frankfurt: Trapp – Abraham, Hinteregger, Falette – Da Costa, Fernandes (Paciencia ’73), Hasebe, Rode – Gacinovic (Willems ’90), Kostic, Jovic. Antrenor: Adolf Hutter

Chelsea: Kepa – Azpilicueta, David Luiz, Christensen, Emerson – Kanté, Jorginho, Loftus-Cheek (Kovacic ’83) – Pedro Rodriguez, Giroud, Willian (Hazard ’61). Antrenor: Maurizio Sarri   Meciurile retur ale semifinalelor se vor juca joia viitoare.

Finala Ligii Europa va avea loc în data de 29 mai, la Baku, capitala statului Azerbaidjan.

SURSA: adevarul.ro