marþi, 23 aprilie, 2024

Argentina a suferit cu Elveția dar acum așteaptă Belgia pentru semifinale!

de Lucian Dănilă | 2 iulie 2014, 12:37 PM | Sport

0

Argentina lui Messi a suferit crunt pentru calificarea în sferturile de finală în disputa lor cu elvețienii. Unicul gol al meciului a fost marcat de Angel Di Maria, în minutul 118, iar la următoarea fază elvețienii au trimis mingea în bară cu o lovitură de cap din interiorul careului mic!

Golul a venit târziu, în a doua repriză de prelungiri, minutul 118, atunci când probabil ambele echipe erau cu gândul la penalty-uri. A ieșit la rampă Messi, declarat din nou jucătorul meciului, iar Di Maria a finalizat precum un jucător câștigător de Champions League. Acum, Argentina va juca în „sferturi” cu Belgia, care a învins aseară, tot în prelungiri SUA, 2-1. Este reeditarea semifinalei din 1986, atunci când a strălucit Maradona. Acum, toată Argentina așteaptă sclipirea lui Messi.

Round of 16 - Argentina vs Switzerland

„Nu ştiu dacă am meritat sau nu să câştigăm, dar important e că am trecut în faza următoare, ceea ce ne-am propus. Am avut multe ocazii, dar golul a venit târziu. Am arătat ceva nervozitate pe parcursul meciului, ne temeam să nu primim gol şi intram în criză pentru că nu marcam. La faza golului, iniţial am vrut să finalizez eu, dar l-am văzut pe Angel şi am decis să-i pasez lui. Din fericire, a reuşit să plaseze şutul şi să marcheze. Aşa e fotbalul, de această dată am avut ceva noroc”, a declarat Messi, potrivit fifa.com.

Argentina: Romero – Zabaleta, Garay, F. Fernandez, Rojo (Basanta ‘105+1) – Gago (Biglia ‘106), Mascherano, Di Maria – Messi, Higuain, Lavezzi (Palacio ’74). Selecţioner: Alejandro Sabella

Elveţia: Benaglio – Lichtsteiner, Schär, Djourou, Rodriguez – Behrami, Inler – Shaqiri, Xhaka (Fernandes ’66), Mehmedi (Dzemaili ‘113)- Drmic (Seferovici ’82). Selecţioner: Ottmar Hitzfeld (GER)