joi, 28 martie, 2024

Arădencele au ocupat locul 7 la turneul final al baschetului juvenil. Cea mai bună recuperatoare a fost din Arad

de Dan Lazăr | 8 mai 2023, 9:33 AM | Sport | Știri Arad

0

La finele săptămânii trecute, la Oradea, s-a desfășurat turneul final al CN Under 18 de baschet feminin, la care au ajuns 8 din cele 10 echipe înscrise în campionat.

Dacă CSȘ Gloria Arad a ocupat locul 7, dar a oferit o jucătoare în „5-ul” turneului, finala a fost una bucureșteană (ACS Dan Dacian vs. Sportul Studențesc 66-60), iar gazdele de la Crișul au cedat finala mică, 63-77 cu CSM Ploiești (cu două arădence, Andrada Dulhasz și Dariana Păușan, în lot).

Iată comunicatul clubului arădean:

CSS „Gloria” Arad a revenit la un turneu final de baschet feminin după mulți ani și a obținut un merituos loc 7. Fetele noastre Alexia Vesa, Nicole Fritea, Karina Chevereşan, Alexandra Lup, Magda Ciubăncan, Alexia Tiorean, Sonia Moticica, Mara Tăședan, Ana Mihai, Daria Epure și Ana Mihali, pregătite de profesorii Cristian Bondor și Cristina Tămaș, au fost prezente în perioada 3-7 mai 2023 la turneul desfășurat în Arena Antonio Alexe din Oradea care a adunat la start cele mai puternice 8 echipe de la nivel național calificate în urma rezultatelor înregistrate în actualul sezon. După înfrângerile în jocurile din grupe cu CSM Ploiești, Sportul Studențesc, CSU Politehnica Timișoara și în semifinala pentru locurile V-VIII cu CSS Nr 4 Champions București, astăzi a venit victoria cu CSS Unirea Iași (68-59) care a dus fetele noastre pe un merituos loc 7 la nivel național la categoria U18.
    Premiul pentru cea mai bună recuperatoare a turneului a fost obținut de sportiva noastră, Nicole Fritea (86).

Mulțumim pentru dăruirea arătată în anii junioratului petrecuți la CSS “Gloria” Arad , fetelor Vesa Alexia și Cheversan Karina (născute 2005), care odată cu acest turneu își încheie activitatea în cadrul clubului nostu”.