luni, 6 mai, 2024

Arădeanul Daniel Jigău a urcat de trei ori pe podiumul Campionatelor Naționale de haltere seniori!

de Dan Lazăr | 26 octombrie 2023, 3:23 PM | Sport | Știri Arad

0

Daniel Jigău (elev al Liceului Tehnologic de Transporturi Auto „Henri Coandă” Arad) și-a reconfirmat valoarea și la finala Campionatului Național de seniori la haltere, de la Bascov-Budeasa, competiție ce a început marți și se încheie astăzi.

Sportivul pregătit la CSM Arad chiar de tatăl său, Adrian Jigău – care este și arbitru, a reușit să urce de trei ori pe a treia treaptă a podiumului la categoria 61 de kilograme: 97 de kilograme la smuls, 125 la aruncat și 222 total, pentru trei bronzuri naționale!

Daniel Jigău a devenit recent triplu campion național de juniori și a debutat în vară la Europenele de juniori de la București, el concurând la o categorie superioară, 67 de kilograme, unde a obținut trei locuri 8, cu recorduri personale. Tot în acest an, halterofilul CSM-ului s-a impus la Cupa României pentru juniori, dar și la tineret și s-a clasat pe locul 2 la Cupa României pentru seniori.