sâmbãtã, 27 aprilie, 2024

Adrian Petre, două goluri pentru Esbjerg! „Am conștientizat cu adevărat cât de mult înseamna să-ți însușești cultura muncii”

de Lucian Dănilă | 25 august 2019, 7:06 PM | Sport

0

Adrian Petre este, fără îndoială, unul dintre cele mai bune produse ale fotbalului arădean din ultimele două decenii. Semifinalist la Euro U21 cu echipa națională de tineret a României, Adrian Petre nu a avut un start de sezon foarte bun la Esbjerg, gruparea din Danemarca cu care în ultimii doi ani a reușit două performanțe foarte bune: promovarea în prima ligă și apoi calificarea în Europa League.

Esbjerg ocupă penultimul loc după 7 etape jucate în Danemarca, cu doar 5 puncte, o victorie și două egaluri. Folosit mai mult ca rezervă în ultimele jocuri, Petre a profitat din plin astăzi de suspendarea lui Yakovenko și a marcat două goluri pentru echipa sa, în jocul încheiat la egalitate, 2-2, cu Silkeborg, ultima clasată.

Petre a deschis scorul în minutul 14 după care el a marcat golul de 2-2 în minutul 72. „Azi au venit si primele doua goluri din acest sezon, tocmai cand am constientizat cu adevarat cat de mult inseamna sa-ti insusesti cultura muncii. Asteptati-va de acum la tot ce e mai bun!”, a postat Adi Petre pe Facebook.

Petre a evoluat în trei partide la Euro U21, din patru posibile, marcând un gol în victoria cu Croația, scor 4-1.