marþi, 23 aprilie, 2024

Adrian Petre a marcat pentru Farul! Primul gol după un an pentru atacantul arădean

de Lucian Dănilă | 26 iulie 2021, 8:25 AM | Sport

0

UTA s-a dispensat de serviciile lui Adrian Petre în această vară după ce atacantul crescut de gruparea arădeană a avut evoluții șterse în play-out-ul primei ligi. Fost golgeter în liga secundă în urmă cu patru sezoane, Petre nu a marcat niciun gol pentru roș-albi pe prima scenă, singura sa reușită fiind la meciul de debut din Cupa României.

Un singur gol avea marcat Adi Petre în Liga 1, iar acesta datează din urmă cu un an, atunci când evolua pentru FCSB și a înscris din penalty în fața celor de la Gaz Metan. Aseară, Adrian a fost rezervă la Farul și a intrat în minutul 66 în locul lui Chițu. Adversară a fost tot Gaz Metan iar de data aceasta Petre a reușit să marcheze din acțiune, în minutul 80, atunci când a urmărit foarte bine șutul lui Pitu respins de portarul Vîlceanu, arădeanul înscriind cu stângul în poarta goală.

Farul a învins cu 2-0 pe Gaz Metan și este la egalitate de puncte cu UTA, câte 4 puncte fiecare, după două etape disputate.

Celălalt arădean din lotul echipei antrenate de Hagi, Florin Purece, nu a fost folosit în acest meci.

La Farul a debutat Nicolas Popescu, fiul fostului mare jucător, în prezent președinte la Farul, Gică Popescu.