luni, 21 aprilie, 2025

Special Arad Logo

    Acțiuni de salubrizare în apropiere de Nădlac II, după desfiinţarea controalelor la frontieră

    de Adriana Barbu | 14 ianuarie 2025, 12:01 PM | Recomandările editorilor | Știri Arad

    0

    Nu mai sunt cozi kilometrice la cel mai mare punct de trecere a frontierei spre Ungaria, vama Nădlac II, așa că de această dată s-ar putea să aibă efect pe termenul lung acțiunile de salubrizare ale celor de la Drumuri.

    Potrivit unui anunț postat de DRDP Timișoara pe facebook, însoțit de un calup de poze, compania a trecut la „acțiuni ample de salubrizare pe autostrada #A1, pe sensul de ieșire din țară, în apropiere de PTF Nădlac II”. În imagini pot fi văzuți zeci de saci de gunoi adunat din zona în care, până în 1 ianuarie 2025, își făceau veacul șoferii de TIR.

    Acţiuni de salubrizare în vamă după intrarea în Schengen

    Aceștia așteptau cu orele, uneori cu zilele, în coada din vecinătatea punctului de trecere a frontierei Nădlac II, coada întinzându-se pe kilometri întregi. Condiţiile în care erau nevoiți să aştepte cei care doreau să ajungă în Ungaria şi de aici mai departe, improprii orelor petrecute în staţionare pe şosea, atrăgeau după sine mormane întregi de gunoaie, care ajungeau de cele mai multe ori să umple scurgerile de lângă drumurile naţionale şi autostradă.

    DRDP Timişoara a făcut în ultimii ani zeci de apeluri la cei care aşteptau în vămile arădene să păstreze curăţenia, să se comporte civilizat, dar situaţia la vamă nu avea cum să se îndrepte în condiţiile în care era evident că trebuia mai întâi eliminată cauza care crea cozile şi de aici mizeria din vecinătatea lor: timpii mari de aşteptare la vamă.

    Intrarea României în Spaţiul Schengen din 1 ianuarie 2025 a adus după sine dispariţia cozilor de la frontiera Nădlac II, de pe autostradă. Nici măcar un TIR nu mai este văzut staţionând aici. Ca atare, acţiunile de salubrizare întreprinse acum de cei de la Drumuri, primele de după intrarea României în Schengen şi pe componenta terestră, vor avea cu siguranţă efect pe termen lung, fără a fi nevoie să fie reluate la câteva săptămâni distanţă.

    Citeşte şi: 

    Gunoaiele lăsate în urmă de cei care tranzitează frontierele. 450 de saci de gunoi, adunați în trei zile din zona vămii Nădlac II

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Scrie un comentariu

    4 + 9 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.