miercuri, 24 aprilie, 2024

A început chinul! UTA a pierdut clar pe terenul echipei Daco-Getica la debutul Ligii a 2-a

de Lucian Dănilă | 5 august 2018, 5:14 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

UTA va avea un sezon foarte greu, sau asta am înțeles după ce am urmărit – la televizor – meciul din această după amiază pe care gruparea arădeană l-a pierdut pe terenul formației Daco-Getica (Fosta Juventus).

Echipa bucureșteană, proaspăt retrogradată din prima ligă, a rezolvat ecuația celor trei puncte în doar jumătate de oră, iar proporțiile scorului puteau fi și mai mari. Încă din minutul 10 atacantul Voicu i-a „luat fața” visătorului Benga și a marcat cu o lovitură de cap din careul mic, plonjonul lui Bodea fiind inutil.

În minutul 32, Raphael Stănescu a reușit un lob suberb, în genul celui prin care Adrian Ilie a marcat în poarta Columbiei la CM 1998, și a marcat pentru 2-0, scor cu care avea să se și încheie partida. Ionuț Popa a încercat să pună mai multă presiune pe apărarea gazdelor imediat după pauză, dar nici Cipri Rus și nici David Popa, ambii intrați la pauză, nu au aduc plusul dorit.

UTA va avea un nou sezon foarte greu, unul în care se pare că iar va lupta pentru salvarea de la retrogradare.

DACO-GETICA BUCUREŞTI – UTA ARAD   2-0

Stadion: Juventus (Bucureşti);

Arbitru: Eduard Ioniţă (Constanţa); Asistenţi: Florian Alexandru Vişan (Galaţi) şi Daniel Vlase (Slobozia Conachi).

Daco-Getica: Gavrilaş – Rz. Udrea, M. Vlad, Petriş, Carabela – Călinţaru, D. Cîrjan (M. Grigore 50′) – Rob. Neacşu, R. Stănescu (Al. Ilie 90′), Bustea (cpt.) – Ad. Voicu (Teuţ 72′)

Rezerve neutilizate: Botaş – Vl. Motroc, Val. Dima, Al. Iordănescu

Antrenor: Marius Baciu

UTA: Bodea – Cr. Costin, Al. Manea (cpt.), S. Benga, Copaci – Andr. Enescu, Coulibaly – Cubleşan (D. Popa 65′), Petra (Cip. Rus 46′), Vădrariu – Al. Pop (Cr. Matei 46′)

Rezerve neutilizate: Orlic – D. Dan, R. Iuga, Janos

Antrenor: Ionuţ Popa