joi, 28 martie, 2024

A căzut cortina peste un sezon la înălțime al „șoimilor” din Șimand. Elevii lui Mărcuș au jucat în semifinalele ligii secunde de futsal

de Dan Lazăr | 8 mai 2023, 7:59 AM | Şimand | Sport | Știri Arad

0

O victorie la șapte goluri diferență era obiectivul cu care au intrat pe teren, duminică, jucătorii ACS Șoimii Șimand în partida retur din semifinalele Ligii 2 la futsal, având în față pe CSM Tg. Mureș. Lipsită însă de aportul lui Cl. Ujoc, Pirtea, Gherheș sau Bozian, Șimandul nu s-a putut distanța la mai mult de două goluri, 5-3, în minutul 24, scor la care s-a produs momentul culminat al jocului, gazdelor fiindu-le refuzată o lovitură de pedeapsă, iar golgheterul Haloș fiind eliminat pentru proteste. Oaspeții s-au impus cu 7-5 și cu 20-11 la general vor juca finala ligii secunde cu Mansoleul Mărășești, una de palmares, ambele grupări promovând pe prima scenă.

Pentru „șoimi” au marcat: P. Ujoc (2), Sechel, Micula și Haloș.

Pe lista de joc, gazdele i-au avut pe: Andrei Dagău, Andrei Haloș, Andrei Cordoș, Florian Albu, Paul Ujoc, Florin Năstase, Darius Găleancu, Andrei Sechel, Emil Cătană, Fabian Micula, Laurențiu Onaca, Dominic Cheța, Andrei Ilie și Daniel Mărcuș.

La final, antrenorul Daniel Mărcuș, care chiar în ziua jocului a împlinit 44 de ani, a declarat: „Vom încerca și la anul, eu sunt mândru de băieți pentru sezonul făcut. După sferturile Cupei, iată că am jucat și o semifinală în liga a doua și vom crește și mai mult în campionatul ce vine”.