Biserica Ortodoxă și-a „tras” Serviciu Monahal de Informații. Concurează cu SRI, DGIPI și DGA. Ponturile se dau, probabil, la spovedanie…





Enational susține că a fost înființat Serviciul Monahal de Informații, care activează deja, în mare secret, pe lângă conducerea superioară a Bisericii Ortodoxe Române.
,,SRI, SIE, SPP, DIA, DIPI si STS sunt serviciile secrete românești recunoscute și asumate oficial. Iar funcționarea tuturor, până la excepțiile reprezentate de unii „acoperiți” civili, se bazează exclusiv pe structurile militarizate. Numai că această organigramă, este cât se poate de clar, nu poate fi copiată și în cazul structurii aflate la dispoziția mai-marilor BOR, în frunte cu însuși Patriarhul României. Și pentru că este imposibilă folosirea unor ofițeri de carieră în această muncă informativă care se desfașoară, să recunoaștem, sub excelenta acoperire a sutanelor, Serviciul Monahal de Informații se pare că a fost pus pe roate, cel puțin după câte susțin sursele noastre, de consilieri civili cu niscaiva experiență în domeniu. Ceea ce și explică performanțele operative reușite în scurt timp de membrii și colaboratorii noii structuri bisericești, susțin cei de la enational.ro.
Marele semn de întrebare care rămâne este la ce folosesc toate aceste informații, unele deosebit de prețioase, care sunt obținute, prin mijloace specifice, de către fețele bisericești sau colaboratorii acestora. Mai ales că, după cum au aflat cu stupoare ofițerii pe bune ai altor structuri legale, nu de puține ori principalele „ținte” vizate de către SMI sunt politicieni aparținând tuturor partidelor, dar și importanți oameni de afaceri. Și uite cum s-a născut deja suspiciunea că, din moment ce „ponturile” astfel obținute nu ajung în baza de date a Centrului Operațional de Informații Integrate, acolo unde toate celelalte servicii secrete își varsă obolul informativ, ele nu fac decât să slujească intereselor Bisericii.
sursa foto: www.xero.ro
Comentariile portalului
Ramane de vazut ce va fi dupa instalare, dezastrul e iminent oricum, vom vedea cum se potriveste guvernarea unei tari cu administrarea unui oras sau judet dar cat timp accepta( (...)
Falcă e mult mai mult decât bolojan Uitați vă la Cum arată Aradul față de Oradea de ce nu este pomenit și numele acestui ctitor de Arad el (...)
Să ne ferească Dumnezeu că acest imbecil să ajungă prim ministru să nu i dați prostului puterea că s a văzut cât de Răzbunător este