„Sînt vechi, domnule!” – Se schimbă parchetul. Nu ăla de pe lângă Tribunalul Arad, ci de la Teatru





Un prieten de-al meu avea un vis amuzant, nu demult. Vis… nocturn, în somn, nu vreo aspirație bizară. Cică toata noaptea punea parchet într-o cameră oarecare 😛 … În fine, poate doar mie mi s-a părut nostim, dar important e că… asta n-are nicio legătură cu știrea următoare. Adică are, dar nu cu prietenul respectiv.
Teatrul Clasic „Ioan Slavici” este una dintre cele mai vechi și frumoase teatre din România. Fiind vechi, necesită, din când în când, modernizare. Iar dacă ultima renovare s-a făcut acum mai bine de zece ani, la fațadă, acum a venit rândul unui alt element al Teatrului ce trebuie schimbat urgent. E vorba de pardoseala scenei, care mai că nu se rupe sub actori, boboci (că tot e sezonul) sau fotomodelele de la Miss Arad – căci au fost cazuri: o fată, desigur, pe tocuri, era cât pe ce să-și rupă picioarele pe scena în cauză, puternic denivelată și instabilă.
Așadar, în primele zile din decembrie, după Festivalul de Teatru Clasic, ce va avea ultima reprezentație pe 30 noiembrie, se va schimba, în sfârșit, parchetul de pe scenă, vechi de peste 50 de ani!
Să fie într-un ceas bun. Iar prin asta nu ne referim la vreo oră nocturnă. Să sperăm că muncitorii, după ce vor termina, nu vor avea visuri precum prietenul meu mai sus pomenit.
Comentariile portalului
Nu era deja trezita în conștiința? Ati lăsat-o să adoarmă?🤣
Județul l-au luat înapoi. Bine că nu și-au luat și țara. Chiar treziți în conștiința🤣
@Stefan51 Încă nu s-a prins populația. Stai să mai treacă vreo două sau trei săptămâni.