luni, 27 iulie, 2026

Special Arad Logo

    Crescătorii de oi ies în stradă, nemulțumiți de blocarea exporturilor și de gestionarea focarelor de pestă

    de Special Arad | 27 iulie 2026, 1:52 PM | Naţional | Topic special

    0

    imagine cu rol ilustrativ

    Circa 5.000 de crescători de oi sunt așteptați să protesteze joi în fața ANSVSA și a Guvernului, după ce exportul de ovine a fost blocat în urma gestionării considerate defectuoase a focarelor de Pestă a Micilor Rumegătoare (PMR). Potrivit News.ro, fermierii spun că pierderile economice sunt uriașe și cer ca autoritățile să își asume responsabilitatea pentru situația creată.

    Protestul este organizat de două asociații ale crescătorilor de ovine și caprine, fiind susținut de Federația Romovis, care solicită din nou demisia președintelui ANSVSA, Alexandru Bociu. Manifestația va începe în Piața Presei Libere, urmând ca participanții să pornească în marș pe traseul Kiseleff – Arcul de Triumf – Piața Victoriei, până în fața Guvernului.

    e lista revendicărilor se află deblocarea exportului de ovine, compensarea integrală a pierderilor, vaccinarea împotriva antraxului pe cheltuiala statului, precum și tragerea la răspundere a celor considerați vinovați pentru blocajul actual.

    Crescătorii cer și plata urgentă a despăgubirilor pentru PMR, măsuri de protejare a fermelor de fauna sălbatică și soluții pentru creșterea competitivității sectorului ovin.

    Ministrul interimar al Agriculturii, Tanczos Barna, a discutat recent cu Comisia Europeană despre ridicarea restricțiilor și a cerut compensații pentru fermierii afectați, subliniind că ANSVSA trebuie să își recâștige credibilitatea în fața autorităților europene.

    În prezent, crescătorii de ovine și caprine înregistrează pierderi estimate la 128 de milioane de euro, iar prelungirea restricțiilor riscă să agraveze situația sectorului, deja afectat de carantina internă de 30 de zile instituită de ANSVSA la începutul lunii iulie.

    Organizatorii protestului spun că vor continua presiunea publică până când autoritățile vor oferi soluții concrete pentru redeschiderea exporturilor și compensarea pierderilor

    Citește și: Noua lege a salarizării, blocată de lipsa fondurilor: Guvernul și sindicatele rămân fără soluții · Special Arad

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Comments are closed.