Chatbotul Google Gemini, abilităţi lingvistice surprinzătoare: a „învăţat singur” limba bengali, fără să fie programat
Google a recunoscut că modelul său de inteligență artificială, Google Gemini, a demonstrat capacitatea de a traduce limba bengali fără să fi fost instruit explicit pentru acest lucru, alimentând dezbateri despre apariția unor abilități neanticipate în sistemele avansate de AI, scrie News.ro, citând The Business Standard.
Dezvăluirea a fost făcută de Sundar Pichai, CEO al Alphabet, în cadrul unui interviu amplu acordat programului TV „60 Minutes” al CBS, în care a discutat despre evoluţia accelerată a inteligenţei artificiale şi consecinţele acesteia asupra societăţii, respectiv necesitatea reglementării AI.
Declarațiile unor directori Google, care au menționat că modelul a început să traducă bengali după doar câteva instrucţiuni introduse în bengali, au stârnit interes, dar și scepticism în rândul experților, cercetător Google Margaret Mitchell argumentând că modelul AI fusese, totuși, expus anterior la date în această limbă.
Fenomenul este prezentat ca un exemplu al așa-numitelor „proprietăți emergente” ale AI, comportamente care apar fără ca dezvoltatorii să le fi programat direct.
Citește și:
Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!
Comments are closed.
















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)