Se reconstruiește pasarela pietonală din Aradul Nou, parte din proiectul de 8,7 miliarde lei al CFR
Au început lucrările de reconstruire a pasarelei pietonale care face legătura între Gara din Aradul Nou și cartierul Sânnicolau Mic.
Vechea pasarelă, care era într-o stare avansată de degradare, a fost închisă în vara anului 2024, iar în iunie 2025 a fost demolată.
Refacerea ei face parte dintr-un proiect al CFR Infrastructură, realizat prin fonduri din cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR), care vizează modernizarea liniei de cale ferată Caransebeș – Timișoara – Arad.
Lucrările sunt în desfășurate (în diferite stadii) pe patru loturi: Caransebeș – Lugoj, Lugoj – Timișoara Est, Timișoara Est – Ronaț Triaj și Ronaț Triaj – Arad, în cel din urmă fiind inclusă și modernizarea Gării din Aradul Nou, respectiv construirea noului pod de trenuri peste Mureș, a pasajului dintre Arad și Vladimirescu și a unei noi stații de tren în Micălaca.
Pentru lotul 4, care include județul Arad, firma care a câștigat execuția lucrărilor este WeBuild SpA, valoarea contractului fiind de 2,1 miliarde de lei (fără TVA).
Întregul proiect de modernizare a liniei de cale ferată Caransebeș – Timișoara – Arad se ridică la 8,7 miliarde de lei, termenul limită de implementare fiind 31 decembrie 2026.
Citește și:
Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!
Comments are closed.


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)