luni, 21 aprilie, 2025

Special Arad Logo

    Român cercetat după ce a ascuns doi irakieni în portbagajul mașinii pentru a-i trece frontiera în Ungaria

    de Ioana Costaș | 27 septembrie 2024, 11:36 AM | Știri Arad

    0

    (foto: Poliția de Frontieră)

    Un cetățean român în vârstă de 42 de ani este cercetat pentru trafic de migranți după ce s-a prezentat la frontiera Nădlac II, iar în urma controlului, în portbagajul mașinii pe care o conducea au fost descoperiți doi irakieni. De altfel, cei doi cetățeni din Irak sunt cercetați.

    „În data de 27 septembrie, la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de frontieră, pe sensul de ieşire din ţară, un cetăţean român în vârstă de 42 de ani. Bărbatul conducea un autoturism înmatriculat în România, având ca destinație Ungaria.

    În baza profilului de risc s-a procedat la efectuarea unui control amănunțit al mijlocului de transport în urma căruia polițiștii de frontieră au descoperit, în portbagajul autoturismului, ascunși în spatele unor bagaje, doi cetățeni străini. Persoanele în cauză au fost conduse la sediul sectorului poliţiei de frontieră pentru cercetări. În cadrul verificărilor, colegii noștri au stabilit că sunt cetățeni din Irak, intrați legal în România.

    Având în vedere aspectele constatate, poliţiştii de frontieră au demarat cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de trafic de migranți pentru șofer și tentativă de trecere frauduloasă a frontierei de stat pentru cetățenii depistați ascunși în mijlocul de transport, urmând ca, la finalizarea acestora, să fie dispuse măsurile legale care se impun”, a transmis Poliția de Frontieră.

    Citește și: 28 de migranți ascunși în două camioane, depistați la frontierele Nădlac II și Vărșand

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Scrie un comentariu

    9 + 7 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.