Aveți medicamente expirate? Le puteți aduce la Spitalul Județean Arad





Aveți medicamente expirate sau cu ambalaje deteriorate sau pur și simplu aveți medicamente pe care nu le utilizați și pe care vreți să le aruncați, dar nu știți unde? Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad vine în ajutor cu un punct de colectare a deșeurilor provenite de la medicamentele expirate sau neutilizare, începând de miercuri, 15 mai.
Există însă o excepție: medicamentele care au fost eliberate pe bază de rețete cu regim special, precum cele din categoria psihotropelor și stupefiantelor (Diazepam, Fenobarbital etc.) nu vor fi primite.
„Punctul de colectare va fi funcțional în incinta sediului central al Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad din strada Andrenyi Karoly nr. 2-4, lângă Serviciul Tehnic-Administrativ și va fi deschis cetățenilor în fiecare zi de miercuri, între orele 09.00-11.00. Deșeurile de medicamente vor fi preluate de la cetățeni și colectate separat față de cele rezultate din activitatea medicală a spitalului, în recipiente speciale.
Important de reținut este faptul că cetățenii vor putea preda medicamente cu termenul de valabilitate depășit, cu ambalaje deteriorate, reziduuri de medicamente sau medicamente retrase de pe piață cu excepția medicamentelor care au fost eliberate pe bază de rețete cu regim special precum cele din categoriile psihotropelor și stupefiantelor (de exemplu Diazepam, Fenobarbital etc.)”, au anunțat reprezentanții Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad.
Comentariile portalului
Aha, dacă realizarilee sunt în funcție de datele dan biblie, probabil că autostrăzile se vor face până la apoca lipsă! Aia mare, sau mică, nu mai contează...
Poate nu ar strica să vă documentați ceva mai atent. Veți putea observa că procesiunile ortodoxe legate sau inspirate din viața lui Iisus (deci, inclusiv drumul crucii) (...)
Sa-mi spuna cineva de ce acesti calugari copiaza Via Dolorosa de la Romano Catolici. Biserica Ortodoxa nu are " Drumul Crucii" inclus in randuiala bisericeasca . In nici o carte de cult (...)