Premierii din Ungaria, Belgia și Croația și președintele Consiliului European vor fi primiți mâine de Iohannis la Cotroceni





Președintele Klaus Iohannis urmează să îi primească miercuri la o întâlnire la Palatul Cotroceni pe președintele Consiliului European Charles Michel și premierii din Ungaria – Viktor Orban, Belgia – Alexander De Croo și Croația – Andrej Plenković, scrie G4Media.
Administrația Prezidențială a confirmat marți printr-un comunicat întâlnirea de miercuri de la Cotroceni. Președintele Klaus Iohannis va găzdui miercuri, la Palatul Cotroceni, împreună cu Președintele Consiliului European, Charles Michel, o reuniune de lucru dedicată pregătirii viitoarei Agende Strategice a Uniunii Europene, cu participarea Prim-ministrului Regatului Belgiei, Alexander De Croo, a Prim-ministrului Ungariei, Viktor Orbán, și a Prim-ministrului Republicii Croația, Andrej Plenković. Consultările organizate la București se înscriu în cadrul unui proces mai amplu de definire a priorităților Uniunii Europene pentru perioada 2024-2029, demarat cu prilejul reuniunii informale a Consiliului European de la Granada, din 6 octombrie 2023, când dezbaterile liderilor din statele membre UE au relevat interesul pentru plasarea, în prim-planul agendei europene, a aspectelor privind securitatea și apărarea, implicarea la nivel mondial și extinderea Uniunii, respectiv consolidarea rezilienței și a competitivității Uniunii, se arată în comunicat.
Vizita are loc cu trei luni înainte ca Ungaria să preia președinția rotativă a Uniunii Europene exact în perioada în care vor fi negociate funcțiile de conducere ale marilor instituții comunitare după alegeri – Parlamentul European, Comisia Europeană, Consiliul European, precum și funcțiile de comisari.
Evenimentul este organizat pe fondul anunțului oficial al lui Iohannis privind candidatura la șefia NATO.
Sursa: G4Media.ro
Comentariile portalului
RomaniaFilm iar deraiezi. Nu am susținut niciun plăvan și niciun covrigar. Spre deosebire de tine , care ești un fanatic susținător al tripletei Piticul Diliu-Golanul-Javrila Nu (...)
Doar pare. Puteți fi ceva mai precis? Ce "cstastrofă care urmează" susțin eu? Cât despre presupunerea dvs. potrivit căreia aș vrea să "mă dau bine" pe (...)
Violenta verbala nu e cu mult sub cea fizica si faptul ca jigniti 100% din cei 47% de votanti non-Nicusor spune si asta multe d-le Marginean, recte "Să se uite cine sunt (...)