Scandalul de pe 6 Vânători. Hunedoreanul cu maceta s-a aruncat singur în „gura lupului”





Ieri, reprezentanții IPJ Arad transmiteau presei că un hunedorean făcea scandal pe strada 6 Vânători. Bărbatul avea asupra lui și un obiect ascuțit (martorii spun că ar fi vorba despre o macetă), iar din cercetările ulterioare acesta a ieșit pozitiv la consumul de substanțe psihoactive.
Polițiștii l-au dus apoi la Psihiatrie pentru a i se recolta probele biologice în vederea stabilirii cu exactitate a substanțelor interzise consumate.
Povestea este însă puțin diferită. Echipajele de poliție și jandarmerie se aflau deja pe strada Pădurii… amendându-i pe cei de la Red Boys Crew pentru graffiti-ul făcut pe un perete. Hunedoreanul a intrat astfel direct „în gura lupului”, martorii spunând că acesta devenise recalcitrant cu persoanele care primeau în acel moment amenda, dar și cu polițiștii aflați de față. Astfel că hunedoreanul a reușit să se aleagă cu un dosar penal pentru „vitejia” lui, asta pentru că polițiștii au mai aflat și că acesta condusese un autoturism înainte de a se lua la harță cu cei din jur.
Nota bene:
Nu ne vom pune să mai explicăm încă o dată diferența între artă stradală, graffiti și vandalizare, deoarece se pare că acest tip de artă nu își va găsi locul foarte repede în mentalul comun. Chiar anul trecut, Poliția Locală Arad, răspunzând unei sesizări au amendat cinci tineri care, la fel, creau un mural pe podul de la Grădiște. De bun gust și cu talent (Mai multe detalii: Fanii echipei UTA vor să facă chetă pentru a plăti amenda tinerilor care au desenat cu graffiti pe Podul Grădiște!). Însă asta este o altă discuție.
Comentariile portalului
Aha, dacă realizarilee sunt în funcție de datele dan biblie, probabil că autostrăzile se vor face până la apoca lipsă! Aia mare, sau mică, nu mai contează...
Poate nu ar strica să vă documentați ceva mai atent. Veți putea observa că procesiunile ortodoxe legate sau inspirate din viața lui Iisus (deci, inclusiv drumul crucii) (...)
Sa-mi spuna cineva de ce acesti calugari copiaza Via Dolorosa de la Romano Catolici. Biserica Ortodoxa nu are " Drumul Crucii" inclus in randuiala bisericeasca . In nici o carte de cult (...)