Trei ore pe drumul Arad-Șiria: 60 de amenzi pentru depășirea vitezei legale





60 de amenzi au fost aplicate, în doar trei ore, pe drumul Arad-Șiria, pentru depășirea vitezei legale, în urma unei acțiuni a polițiștilor Serviciului Rutier. De asemenea, în cadrul acțiunii a mai fost reținut un permis de conducere și retras un certficat de înmatriculare.
„Polițiștii Serviciului Rutier au desfășurat o acțiune pentru monitorizarea vitezei de deplasare, pe DJ 709. Pe parcursul a 3 ore, au fost aplicate 94 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de aproximativ 32.000 de lei, dintre care 60 pentru depășirea vitezei legale. A fost reținut un permis de conducere și retras un certificat de înmatriculare.
Pe parcursul acțiunii, șoferilor le-au fost prezentate modificările legislative intrate în vigoare în luna iulie 2023, conform cărora, o persoană fără permis, sub influența alcoolului și/sau drogurilor, care cauzează un accident urmat de moartea victimei, va executa pedeapsa dispusă de instanță în regim de detenție. Aceste activități se desfășoară permanent, în municipiu și județ, pentru reducere riscului rutier și accidentelor cu consecințe grave”, au transmis reprezentanții IPJ Arad.
Citește și: Peste 100.000 de lei, cuantumul amenzilor din acest weekend în urma raziilor polițiștilor rutieri din Arad
Comentariile portalului
Ramane de vazut ce va fi dupa instalare, dezastrul e iminent oricum, vom vedea cum se potriveste guvernarea unei tari cu administrarea unui oras sau judet dar cat timp accepta( (...)
Falcă e mult mai mult decât bolojan Uitați vă la Cum arată Aradul față de Oradea de ce nu este pomenit și numele acestui ctitor de Arad el (...)
Să ne ferească Dumnezeu că acest imbecil să ajungă prim ministru să nu i dați prostului puterea că s a văzut cât de Răzbunător este