Restructurări masive la ziarul „Libertatea”. Cătălin Tolontan, coordonator editorial și Iulia Albu, redactor-șef adjunct au fost concediați





„Redacția Libertatea anunță: Niciun ziar independent, nepedepsit. Am fost anunțați azi că se fac restructurări masive. «20% dintre jurnaliști vor fi concediați», a spus CEO Ringier România, Dan Puica” – este titlul articolului semnat de jurnaliștii Libertatea.
Printre primii concediați, miercuri, 6 decembrie, au fost Iulia Roșu, redactor-șef adjunct și Cătălin Tolontan, coordonator editorial.
Iată ce spun jurnaliștii de la Libertatea:
„Pe 28 august 2023, redacțiile Gazeta Sporturilor și Libertatea au dus la sediul Ringier de la Zürich un apel intern prin care au solicitat stoparea presiunilor împotriva independenței jurnalistice. Au fost prezentate probe, emailuri și mărturii, despre mai multe imixtiuni.
Reacțiile companiei Ringier Conducerea nu ne-a oferit niciun răspuns.
Din acel moment, al apelului jurnaliștilor, deciziile trustului s-au succedat lunar:
3 octombrie: Înlăturarea redactorului-șef al GSP, Cătălin Țepelin, când redacțiile au anunțat imixtiunile comercialului în editorial.
1 noiembrie: Închiderea fără un anunț către public, parteneri și redacție a ediției tipărite a GSP.
Concedierea a nouă oameni de la difuzarea GSP și a jurnalistului Cătălin Tolontan de la conducerea editorială a GSP.
5 decembrie: Concedierea redactorului-șef adjunct al GSP, Dan Udrea.
6 decembrie: Concedierea a trei jurnaliști de la Libertatea, printre care Iulia Roșu, redactor-șef adjunct al Libertatea, și Cătălin Tolontan, coordonator editorial la Libertatea.
Libertatea are 45-50 de oameni. 20% ar însemna 10 oameni. Dintr-o altă informare oferită de conducere, un număr de aproximativ 15 ziariști vor pleca, „după un proces independent de evaluare”.
Poți să citești și: Organizațiile internaționale care apără libertatea presei critică închiderea bruscă a anchetei privind campania de denigrare împotriva Emiliei Șercan
Comentariile portalului
Dragă Propagandică, Vreau să te informez că eu nu sunt nici candidat, nici doctor în matematici ca să mă las intimidat de un "galerist" ca tine. Asta, ca răspuns (...)
În primul rând, nu am dpus că ar fi analfabeți și mai știu eu cum. Apoi, cred că experiența de viață și, poate, bruma de cultură politică (...)
Manipularea continua, doar că s-a predat ștafeta de la un "jurnalist" la alt "jurnalist". * Prin anii 2018 și 2019, când era Dragnea pericolul numărul unu, mai țineți minte cum (...)