Din această lună, călătoriile cu tramvaiul devin gratuite în zilele de vineri





Compania de Transport Public Arad anunță că începând cu luna iulie 2023 se va aplica programul intitulat „Vinerea Verde” pentru încurajarea utilizării transportului public local în detrimentul transportului cu mașina personală, după modelul unor orașe precum Cluj sau Iași.
Proiectul de hotărâre al Primăriei a fost votat de către consilierii locali la finalul lunii mai. Ovidiu Ilie, președintele ADI Transport, a spus atunci pentru Special Arad că măsura este valabilă strict în mediul urban, în municipiul Arad, Primăria Arad suportând costul biletelor în zilele de vineri.
„Precizăm că, în conformitate cu HCLM nr. 316/2023, durata de valabilitate a călătoriilor aferente abonamentelor lunare va fi prelungită corespunzărtor, pe toată durata de implementare a programului Vinerea Verde”, anunță CTP Arad. Cu alte cuvinte, abonamentele vor fi extinse cu numărul de zile de vineri din fiecare lună.
Inițiativa „Vinerea Verde” a fost lansată prima dată în 2021, de către Ministerul Mediului, care propunea ca o zi pe săptămână populația să fie încurajată să renunțe la deplasările cu mașina, în favoarea transportului în comun, din dorința reducerii poluării prin emisiile de carbon.
Comentariile portalului
Aha, dacă realizarilee sunt în funcție de datele dan biblie, probabil că autostrăzile se vor face până la apoca lipsă! Aia mare, sau mică, nu mai contează...
Poate nu ar strica să vă documentați ceva mai atent. Veți putea observa că procesiunile ortodoxe legate sau inspirate din viața lui Iisus (deci, inclusiv drumul crucii) (...)
Sa-mi spuna cineva de ce acesti calugari copiaza Via Dolorosa de la Romano Catolici. Biserica Ortodoxa nu are " Drumul Crucii" inclus in randuiala bisericeasca . In nici o carte de cult (...)