O puternică furtună tropicală declanșată în Filipine a omorât cel puțin 72 oameni





Furtuna a lovit insula principală a arhipelagului, Luzon, cu vânturi care atingeau aproape 100 de kilometri pe oră, iar sâmbătă dimineață se îndrepta spre insula Catanduanes.
Ploile abundente au început joi în sudul Filipinelor, inundand în mare parte zonele rurale de pe insula Mindanao. Au urmat alunecări de teren și inundații, cu ape încărcate de moloz, care au măturat familii întregi în unele zone și au distrus aproape 500 de case.
Până sâmbătă dimineața, numărul morților a crescut la 72, a declarat directorul Apărării Civile, Rafaelito Alejandro. Cel puțin 14 persoane sunt date dispărute și 33 au fost rănite, a adăugat el, potrivit presei locale.
Salvatorii se concentrează asupra satului Kusiong, unde zeci de cadavre au fost recuperate în urma inundațiilor.
Serviciul meteorologic de stat a avertizat că furtuna ar putea lovi capitala Manila, o metropolă cu peste 13 milioane de locuitori, aducând „ploi intense, uneori torenţiale”.
Citește mai mult pe Hotnews.ro.
Comentariile portalului
Cu „i rest my case’ sunt perfect de acord. Cum spuneam, insistați ca un troll. Dar n-am niciun dubiu că într-adevăr credeți cu tărie toate elucubraț (...)
Situatia Ungariei e dovada esecului politicilor UE si a unui model dictatorial catre care au "alunecat"(aplicantii politicilor astea am afirmat ca le preaslaviti). Ungaria pana in trecutul nu prea (...)
Din construcție mailul are patru sau cinci bazine imense cu apă și hidranți tocmai pt. stingerea incendiilor!