Cod galben de furtuni, până duminică seară! Avertizarea se aplică și pentru o parte din județul Arad
Meteorologii au emis o atenţionare Cod galben pentru 31 de judeţe din Oltenia, Maramureş, nordul Moldovei, Muntenia şi Transilvania, precum şi din zonele de munte, unde până joi seară vor fi furtuni, cu ploi torenţiale, descărcări electrice, vijelii şi grindină. Instabilitatea atmosferică va continua în toată ţara, până duminică seară.
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a actualuzat informarea privind manifestări de instabilitate atmosferică, aceasta fiind valabilă de joi, de la ora 12.00, până duminică, la ora 23.00.
„În intervalul menţionat, vor fi perioade în care instabilitatea atmosferică se va manifesta prin averse ce vor avea şi caracter torenţial, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului, vijelii şi, izolat, grindină. Aceste fenomene se vor semnala în zilele de joi, vineri şi sâmbătă (10, 11 şi 12 iunie), îndeosebi după-amiaza şi seara, în zonele de deal şi de munte, precum şi în sudul şi centrul teritoriului. Începând din noaptea de sâmbătă spre duminică (12/13 iunie), aria ploilor însemnate cantitativ se va extinde treptat dinspre nord-vest şi va cuprinde toate regiunile”, a transmis ANM.
Codul galben vizează judeţele Alba, Argeş, Arad, Bacău, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Botoşani, Braşov, Buzău, Cluj, Caraş-Severin, Covasna, Dâmboviţa, Dolj, Gorj, Giurgiu, Hunedoara, Harghita, Mehedinţi, Maramureş, Mureş, Neamţ, Olt, Prahova, Sibiu, Satu Mare, Suceava, Timiş, Teleorman, Vâlcea şi Vrancea.



















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)