Soluție extremă din partea proprietarilor Teatrului Vechi: chirie Zero pentru cine salvează clădirea!
Teatrul Vechi (Teatrul Hirschl), de pe strada Gheorghe Lazăr, poate fi închiriat gratuit, începând de săptămâna aceasta, pe o perioadă de 10 ani, cu condiția ca persoanele care vor deveni chiriași să reabiliteze clădirea și să folosească destinația, conform legii, într-un domeniu adiacent culturii, dat fiind faptul că imobilul este încadrat ca „monument istoric”.
Proprietarii ne-au declarat că măsura luată e o soluție de compromis, în condițiile în care statul nu caută nicio soluție și la ora actuală refuză orice colaborare. De asemenea, ne-au mărturisit că nici până în ziua de azi Primăria Arad nu a răspuns nici „da”, nici „ba” pentru oferta de vânzare pe care au trimis-o în luna august 2017. Cel mai recent preț pe care l-au cerut proprietarii Teatrului Vechi pentru a vinde clădirea este de 460.000 euro.


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)