Un oficial al Crucii Roşii a fost asasinat în Libia
Un reprezentant elveţian al Comitetului Internaţional al Crucii Roşii a fost omorât într-un atac armat comis în oraşul libian Sirt, relatează AFP și realitatea.net.
Reprezentantul Crucii Roşii a fost atacat de persoane înarmate în timp ce ieşea de la o reuniune. A decedat la spitalul din Sirt”, la 500 de kilometri est de Tripoli, a comunicat organizaţia umanitară.
„Colegii săi sunt şocaţi”, a declarat Wolde Saugeron, purtătorul de cuvânt al Comitetului Internaţional al Crucii Roşii.
Victima, Michael Greub, în vârstă de 42 de ani (cetăţean elveţian), era şeful delegaţiei Crucii Roşii din oraşul libian Misrata.
„Crucea Roşie condamnă în termenii cei mai duri acest atac plin de ură”, a reacţionat directorul general al organizaţiei, Yves Daccord.
„Suntem şocaţi şi indignaţi”, a adăugat Daccord.


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)