Vodafone lansează astăzi un abonament dedicat persoanelor surdo-mute. Aradul, printre județele cu cei mai mulți beneficiari





Vodafone România lansează astăzi un abonament social care răspunde nevoilor de comunicare ale persoanelor surdo-mute și include, gratuit, smartphone-ul Vodafone Smart 4, cu aplicația pentru situații de urgență SOS surdo-muți, dezvoltată în colaborare cu Fundația Vodafone România, pre-instalată.
Abonamentul, în valoare de 5,5 Euro (fără TVA), include SMS-uri nelimitate în rețeaua Vodafone, 25 de minute naționale, 100 MB trafic de date și 100 de SMS-uri naționale, alături de smartphone-ul Vodafone Smart 4.
Pe smartphone, persoanele surdo-mute au, pre-instalată, aplicația SOS surdo-muți, care își dovedește utilitatea în situațiile de urgență. Astfel, Fundația Vodafone România, în colaborare cu Asociația Samaritenilor din Romania, a dezvoltat un sistem de comunicare și avertizare în timp real, care se încadrează în standardul Total Conversation- Sign, Type and Speak, sistem ce asigură autonomia unei persoane cu deficiențe de auz și vorbire în a solicita ajutor de urgență independent prin mesaje generice predefinite. Prin noua aplicație, utilizatorii au acces la un call-center specializat, dedicat, accesibil non-stop.
Peste 300 de utilizatori au optat deja pentru noile abonamente sociale însoțite de aplicația SOS surdo-muți, iar județele cu cei mai mulți beneficiari sunt Tîrgu Mureș, Oradea, Arad, Iași și Timișoara.
Aplicația și-a demonstrat deja utilitatea, iar 3 persoane au primit ajutor în regim de urgență medicală.
Aplicația SOS surdo-muți permite unei persoane cu deficiențe de auz și vorbire să transmită către un dispecerat informații despre o situație de urgență. Aplicația asigură transmiterea de informații legate de starea de sănătate a utilizatorului către operatorii din dispecerat prin mesaje generice predefinite și are o gamă largă de opțiuni, asigurând transmisia alertei de urgență pentru organele de ordine publică și pentru pompieri.
Aplicația este compatibilă cu terminalele cu sistem de operare Android și este pre-instalată pe smartphone-urile Vodafone Smart 4 ale utilizatorilor noului abonament social.
Comentariile portalului
Sigur, România Film! Oculta, reptilienii și Sistemul🤣
Daca ia 60% se scrie cu 2 i🤣
E ca și luată tara înapoi!🤣