Ziua excelentă a României la Fed Cup a fost oprită de ploaie

de Special Arad | 19 aprilie 2014, 8:05 PM | Sport

0

România a avut o zi excelentă sâmbătă la Fed Cup, dar aceasta a fost oprită de ploaie.

Astfel, Sorana Cîrstea (27 WTA) a reușit să producă o mare surpriză, eliminând-o pe Ana Ivanovic (12 WTA). După ce jucătoarea din Serbia a câștigat primul set cu 3-6, Cîrstea a revenit și a câștigat următoarele două seturi cu 6-1 și 6-2. A fost a treia înfruntare între cele două jucătoare, primele două fiind câștigate de Ivanovic.

Meciul Halep – Jovanovski, întrerupt de ploaie

Meciul dintre Simona Halep (5 WTA) și Bojana Jovanovski (39 WTA), al doilea din confruntarea România – Serbia, din play-off-ul celei de-a doua Grupe Mondiale a Fed Cup, a fost întrerupt în primul set, la 3-1 pentru Halep, din cauza ploii.

Organizatorii au anunțat că partida se va relua duminică la ora 10:00.

Dacă va trece de Jovanovski și dacă meciul va dura mai mult de 90 de minute, Halep va avea o pauză de doar 90 de minute până la partida cu Ivanovic.

Echipa care va câștiga confruntarea va accede în cea de-a doua Grupă Mondială.