miercuri, 24 aprilie, 2024

WOWsmane! Nuova UTA a pus cruce speranțelor Nuovei Mama Mia în Cupa României!

de Lucian Dănilă | 13 august 2014, 9:11 PM | Recomandările editorilor | Sport

2

UTA Bătrâna Doamnă își continuă drumul în Cupa României după ce a pus cruce speranțelor celor de la Nuova Mama Mia Becicherecul Mic chiar lângă cimitirul din Sânicolaul Mic. Arădenii au câștigat la scor de neprezentare după o repriză secundă entuziasmantă.

UTA a început bine partida cu cei de la Mama Mia, Nădăban trimițând în bară în minutul 10 un șut dintr-o lovitură liberă. A fost unica ocazie importantă a elevilor lui Roli Nagy în prima parte a jocului, una controlată mai mult de agresiva formație bănățeană. Gruparea din Becicherecul Mic s-a apropiat de multe ori periculos de careul lui Bodea, dar evoluția bună a portarului arădean, precum și a lui Botiș și Varga în centrul apărării, a făcut ca la pauză scorul să fie același ca la începutul partidei, 0-0.

Arădenii au fost obligați să schimbe în minutul 22, Cipri Rus suferind o entorsă la gleznă, iar locul său a fost luat de Petrică Dragoș.

Nagy a schimbat și la pauză: l-a scos pe – de data aceasta – apaticul Hlistei și l-a introdus pe Burlă, iar senegalezul Ousmane Mansour i-a luat locul lui Bulza în atac. Au fost trei schimbări foarte inspirate, Dragoș și mai ales WOWsmane schimbând soarta meciului. Africanul a ratat o ocazie imensă în minutul 49, dar în minutul 56 a insistat foarte bine la o pasă în adâncime a lui Nădăban și l-a învins pe Culda cu un șut din cădere de la 16 metri: 1-0!

Din acel moment, pe teren a mai existat o singură echipă: UTA. Dragoș a trimis mingea în bară în minutul 58, iar Mama Mia nu se regăsea. În minutul 75, tot Dragoș l-a găsit cu o centrare perfectă pe același Ousmane și acesta a marcat cu capul pentru 2-0! Cei doi jucători au conlucrat excelent și la golul al treilea, gol la care Ousmane s-a oprit evitând ofside-ul, Dragoș a continuat alergarea, s-a trezit singur cu Culda, l-a driblat pe acesta și a marcat în poarta goală: 3-0!

Până la final am mai notat faza comică care l-a avut în centru pe Norbert Varga. Experimentatul fundaș arădean a încercat să paseze acasă de la 30 de metri, a lovit defectuos mingea iar aceasta a întâlnit bara la vinclul porții lui Bodea și a ricoșat în corner!

Un joc foarte bun a făcut și Chindriș la mijlocul terenului, mijlocașul revenit în această vară de la Sebiș recuperând foarte multe baloane în duelurile cu adversarii din această seară.

ousmane 1

UTA: Bodea – Popa, Botiș, Varga, Suslak – Copil (70 Leucuța), Chindriș, Nădăban, Hlistei (46 Burlă) – Rus (22 Petrică Dragoș), Bulza (46 Ousmane).

Nuova Mama Mia: Culda – Hodiș, Telescu, Hecsko, Zurbagiu – Radu, Luță (85 Molcuț), Ștefanovici, Negruț (50 Toma) – Silaghi (69 Tăbăcaru), Doană (68 Steop).

VOM REVENI DUPĂ ORA 23 CU PESTE 250 DE FOTOGRAFII DE LA ACEST MECI!