duminicã, 5 mai, 2024

Vulturar, titular, Cristi Mihai, doar pe bancă, în victoria României U21 din partida cu Albania U21

de Lucian Dănilă | 18 noiembrie 2023, 1:13 PM | Sport

0

Cătălin Vulturar, arădeanul care a devenit campion al Italiei cu echipa „primavera” a celor de la Lecce, a fost titular și a evoluat 71 de minute în victoria categorică obținută de România U21 contra Albaniei. Fotbalistul echipei UTA, Cristi Mihai, a fost rezervă neutilizată la jocul de aseară de pe arena din Giulești.

În partida dintre cele două selecționate de la Tirana, România U21 a pierdut după ce a avut avantaj de 2-0. Înaintea partidei de aseară din Giușeti, Albania a fost liderul grupei, dar evoluția excelentă a echipei conduse de pe bancă de Daniel Pancu a făcut ca victoria să fie una netă, la un scor care scutește de comentarii: 5-0.

În urma acestei victorii, România a urcat pe locul 2, cu un punct sub Elveția, următoarea adversară, de pe 21 noiembrie.

Golurile echipei României au purtat semnătura lui Luis Munteanu ‘7 (pen.), M. Ilie ’15, R. Ilie ’37, Grameni ’55 și Danciu ’85. Cătălin Vulturar a fost înlocuit în minutul 71 de Akdag. Cristian Mihai, convocat în premieră la U21 după ce a marcat la U20 împotriva Angliei, a fost doar în postura de rezerbă neutilizată.

România U21: Sava – 2. Pantea, 3. Ignat, 6. M. Ilie, 4. Amzăr (11. Borza ’46) – 17. Corbu, 15. Vulturar (5. Akdag ’71), 8. Grameni – 7. Mazilu (20. Musi ’71), 9. L. Munteanu – cpt. (22. Blănuță ’71), 19. R. Ilie (16. Danciu ’58)

În următorul meci, „tricolorii” joacă marți, de la ora 19,30, în Elveția, pe Stade de la Maladière. Partida poate fi urmărită în direct pe PRO Arena.