vineri, 19 iulie, 2024

Special Arad Logo

    Vineri începe Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu #online | Program

    de Special Arad | 9 iunie 2020, 8:08 PM | Cultură

    2

    Peter Stein, Thomas Ostermeier, Luk Perceval, Sasha Waltz, Declan Donnellan, Akram Khan, Emmanuel Demarcy-Mota, Peter Sellars, Silviu Purcărete, Kazuyoshi Kushida, Hideki Noda, Jo Kanamori, Guo Xiaonan, Milo Rau, Lev Dodin, Pippo Delbono, Jan Lauwers, Michèle Noiret, María Pag, Sidi Larbi Cherkaoui, Gigi Căciuleanu, Krzysztof Warlikowski, Eimuntas Nekrošius, Rami Be’er, Amir Kolben și Angela Gheorghiu sunt doar câțiva dintre marii creatori ai scenei internaționale prezenți cu spectacole și evenimente în cadrul primei ediții digitale a Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, care va debuta vineri, 12 iunie 2020, în cea mai mare sală de spectacole în care publicul s-a întâlnit până acum: online-ul.

    Cu peste 14.400 de minute de spectacole difuzate online, pe site-ul www.sibfest.ro/fits-online, FITS promite să ofere și anul acesta publicului zece zile cu unele dintre cele mai bune spectacole de teatru, dans, muzică, operă, outdoor, din toate timpurile, dintre care amintim aici o mică parte:

    •  „Adriana Lecouvreur”, dirijor Mark Elder,regia David McVicar (spectacol) & François Roussillon (film) – The Royal Opera House, 12 iunie, ora 17:30

    •  „Frați și Surori”, regia Lev Dodin (teatru) – Maly Drama Theatre, partea I – 12 iunie, ora 20:00; partea II – 13 iunie, ora 20:00

    •  „După Bătălie”, regia Pippo Delbono (teatru), Emilia Romagna Teatro Fondazione – Pippo Delbono Company – 12 iunie, ora 12:00

    •  „Memorandum”, coregrafia Amir Kolben (dans) – Kolben Dance Company,12 iunie, ora 14:00

    •  „Körper”, coregrafia Sasha Waltz (dans) – Sasha Waltz & Guests, 13 iunie, ora 19:00

    •  „If At All”, coregrafia Rami Be’er(dans) – Kibbutz Contemporary Dance Company – 21 iunie, ora 18:05.

    Programul complet al ediției poate fi consultat pe site-ul #FITSonline, dar și pe pagina de Facebook.

    În FITS online, diminețile sunt ale copiilor

    De la ora 9:30, în fiecare dimineață, actorul Marian Râlea, cel care a cucerit și fascinat generații întregi cu emisiunile sale pentru copii difuzate de televiziunea publică TVR, aduce la FITS online zece povești magice pentru cei mici, în cadrul celei mai noi secțiuni a festivalului „FITS for KIDS”: „Bivolul și iepurașul” (12 iunie), „De ce este blândă oița” (13 iunie), „Steaua plângătoare” (14 iunie), „Trei fete sfinte” (15 iunie), „Gaița și turturica” (16 iunie), „Cei doi feciori de împărat” (17 iunie), „Lupul pârcălab”, de Petre Ispirescu (18 iunie), „Un om tare bogat” (19 iunie), „Ogarul și iepurele” (20 iunie), „Vrabia și stejărelul” (21 iunie).

    Peste 100 de companii artistice participă la Bursa de Spectacole de la Sibiu

    Bursa de Spectacole de la Sibiu singurul eveniment de acest gen din România aduce an de an, în timpul FITS, împreună profesioniști din domeniul artelor spectacolului, managementului cultural, producției de spectacole și impresariatului artistic, oferind, prin deschiderea internațională pe care o are, contextul prezentării și promovării proiectelor artistice, al creării de conexiuni și parteneriate în artele spectacolului. Anul acesta, în perioada 15 – 17 iunie 2020, vor participa online, la eveniment, peste 100 de companii artistice și profesioniști ai artelor spectacolului din toată lumea. „Festivalurile și criza artelor spectacolului”, „Festivaluri în dialog” și “Dezvoltarea comunității prin cultură” sunt câteva dintre temele care vor fi cuprinse în Bursa de Spectacole. Printre invitații ediției din acest an ai evenimentului, amintim: David Baile (ISPA – International Society for the Performing Arts), Gilles Doré (CINARS), Julie-Anne Richard & Nadia Guérette (Bourse RIDEAU), Yingqi Tang (ChinaSPAF), Yan Pan (China Association of Performing Arts), Faisal Kiwewa (DOADOA – East African Performing Arts Market), Andy Beecroft (Adelaide Fringe – Honey Pot), Mike Ribalta (FiraTàrrega), Geir Lindahl (Performing Arts Hub Norway), Dieter Jaenicke (Internationale tanzmesse nrw!), Tisa Ho (Hong Kong Arts Festival), Alicia Adams (John Kennedy Center for Performing Arts), Jens Frimann Hansen (Passage Festival), Maja Mitić & Brnislava Jovanović (International Nisville Jazz Theater Festival), Eyal Sher (Israel Festival), Maria Revyakina (Golden Mask), Anthony Sargent.

    20 de spectacole lectură în programul #FITSonline

    Un „best of” al celor mai apreciate evenimente găzduite de secțiunea „Spectacole lectură Virgil Flonda” din cadrul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu va fi difuzat online, în cadrul ediției din acest an a festivalului, în parteneriat cu Teatrul Național Radiofonic pe platforma eteatru.ro și pe site-ul #FITSonline Emisiunile, promovate sub titlul „Thaliafest” arhivează, sub forma „imaginilor sonore”, fragmente din textele dramatice propuse de FITS și interpretate de actori ai Teatrului Naţional „Radu Stanca”, precum şi de studenţii Departamentului de Artă Teatrală din cadrul Universităţii „Lucian Blaga” din Sibiu. Emisiunile sunt realizate de o echipă a Teatrului Național Radiofonic (redactor Irina Soare, regia muzicală Patricia Prundea), condusă de regizorul artistic Mihai Lungeanu.

    Ediția specială online a Festivalului Internațioal de Teatru de la Sibiu este organizată de Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu, sub sub Înaltul Patronaj al Președinției României. Primăria Municipiului Sibiu este principalul finanțator al evenimentului.

    Program FITS 2020 Ediție specială #online „Puterea de a crede / Empowered”

    VINERI, 12 iunie 2020

    09:30
    POVEȘTI MAGICE CU MARIAN RÂLEA
    BIVOLUL ȘI IEPURAȘUL
    Un spectacol de: Marian Râlea
    ROU/FITS for kids/1h
    Spectacol în limba română
    Traducere în limba engleză

    12:00
    DUPĂ BĂTĂLIE
    AFTER THE BATTLE
    Un spectacol de: Pippo Delbono
    Emilia Romagna Teatro Fondazione – Pippo Delbono Company
    ITA/teatru/1h51min
    Spectacol în limba italiană
    Traducere în limbile engleză și română

    13:00
    OCTAVIAN SAIU ÎN DIALOG CU SASHA WALTZ
    DEU/conferințe speciale/1h
    Conferință în limba engleză
    Traducere în limba română

    14:00
    MEMORANDUM
    Coregrafia: Amir Kolben
    Kolben Dance Company
    ISR/dans/1h
    Nerecomandat celor sub 12 ani

    14:00
    REUNIFICAREA CELOR DOUĂ COREI & OM FĂRĂ OM (Oriunde mă duc, numai de mine dau)
    La réunification des deux Corées & A Man Without a Man (Wherever I Go, All I Find is Myself)
    De: Joël Pommerat și Valentin Nicolau
    Traducerea: Vlad Russo și Anca Bărbulescu (trad. în engleză)
    Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic
    ROU/Spectacol lectură audio/1h2min
    Eveniment în limba română

    15:00
    CARACTERE
    THE CHARACTER
    Un spectacol de: Hideki Noda
    Tokyo Metropolitan Theatre
    JPN/teatru/2h10min
    Spectacol în limba japoneză
    Traducere în limbile engleză și română

    17:10
    VICE VERSA
    Coregrafia: Nicole Mossoux și Patrick Bonté
    Compagnie Mossoux-Bonté
    BEL/dans/18min
    Nerecomandat celor sub 14 ani

    17:30
    ADRIANA LECOUVREUR
    Muzica: Francesco Cilea
    Libret: Arturo Colautti
    Regia: David McVicar
    Film: François Roussillon
    The Royal Opera House
    GBR/operă/2h25min
    Spectacol în limba italiană
    Traducere în limbile engleză și română

    20:00
    FRAȚI ȘI SURORI – Partea I
    BROTHERS AND SISTERS – Part one
    De: Fyodor Abramov
    Regia: Lev Dodin
    Maly Drama Theatre – Theatre of Europe
    RUS/teatru/2h30min
    Spectacol în limba rusă
    Traducere în limbile engleză și română
    Nerecomandat celor sub 16 ani

    22:30
    INTER_RUPTED
    Coregrafia: Aditi Mangaldas
    Aditi Mangaldas Dance Company – The Drishtikon Dance Foundation
    IND/dans/1h5min

    23:36
    MUZICĂ FADO
    Cláudia Duarte, João Farinha & Fado ao Centro na Casa de Música, Cristiana Águas, Sara Correia
    PRT/muzică/14min

    FIECARE EVENIMENT VA FI RETRANSMIS DUPĂ 12 ORE

    SÂMBĂTĂ, 13 iunie 2020

    09:30
    POVEȘTI MAGICE CU MARIAN RÂLEA
    DE CE ESTE BLÂNDĂ OIȚA
    Un spectacol de: Marian Râlea
    ROU/FITS for kids/1h
    Spectacol în limba română
    Traducere în limba engleză

    10:00
    TEATRU ȘI IDENTITATE CULTURALĂ: INDIVID ȘI COLECTIVITATE
    Conferință, ediția 2020 – Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu
    Platforma Internațională de Cercetare Doctorală în Artele Spectacolului și Management Cultural/2h30min

    12:00
    OMUL E OM
    MAN EQUALS MAN
    De: Bertolt Brecht
    Regia: Kazuyoshi Kushida
    Matsumoto Performing Arts Center
    JPN/teatru/2h16min
    Spectacol în limba japoneză
    Traducere în limbile engleză și română

    13:00
    CĂTĂLIN ȘTEFĂNESCU ÎN DIALOG CU ANGELA GHEORGHIU
    ROU/conferințe speciale/1h
    Conferință în limba română
    Traducere în limba engleză

    14:00
    DIN MINUNATA LUME A ANIMALELOR: CONVERSAȚIE NOCTURNĂ & DIAMANTELE SUNT CĂRBUNI CARE S-AU PUS PE TREABĂ
    Del maravolloso mundo de los animales: conversación nocturna & Diamonds are Coal that Got Down To Business
    De: Daniel Veronese & Paweł Demirski
    Traducerea: Luminița Voina-Răuț & Sabra Daici (trad. în engleză Artur Zapałowski)
    Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic
    ROU/Spectacole lectură audio/1h3min
    Eveniment în limba română

    14:15
    HORS-CHAMP
    Coregrafia : Michèle Noiret
    Compagnie Michèle Noiret
    BEL/dans/1h27min

    15:45
    BEȚIE
    THE DRUNKS
    De: Ivan Viripajev
    Regia: Radu Afrim
    Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Tompa Miklós”
    ROU/teatru/3h15min
    Spectacol în limba maghiară
    Traducere în limbile engleză și română
    Nerecomandat celor sub 18 ani

    19:00
    KÖRPER
    Coregrafia: Sasha Waltz
    Sasha Waltz & Guests
    DEU/dans/58min
    Nerecomandat celor sub 16 ani

    20:00
    FRAȚI ȘI SURORI – Partea II
    BROTHERS AND SISTERS – Part two
    De: Fyodor Abramov
    Regia: Lev Dodin
    Maly Drama Theatre – Theatre of Europe
    RUS/teatru/2h54min
    Spectacol în limba rusă
    Traducere în limbile engleză și română
    Nerecomandat celor sub 16 ani

    23:00
    PAZNICUL TEMPLULUI
    LE GARDIEN DU TEMPLE
    Film realizat de Xbo Films după un spectacol al companiei La Machine
    Regia: Dominique Deluze & Sylvain Luini
    FRA/stradă/35min
    Spectacol în limba franceză
    Traducere în limbile engleză și română

    23:35
    MUZICĂ GOSPEL
    CK Gospel Choir, The Sey Sisters, Birmingham Community Gospel Choir, Gospel Touch Choir
    Muzică/22min

    FIECARE EVENIMENT VA FI RETRANSMIS DUPĂ 12 ORE

    DUMINICĂ, 14 iunie 2020

    09:30
    POVEȘTI MAGICE CU MARIAN RÂLEA
    STEAUA PLÂNGĂTOARE
    Un spectacol de: Marian Râlea
    ROU/FITS for kids/1h
    Spectacol în limba română
    Traducere în limba engleză

    10:00
    TEATRU ȘI IDENTITATE CULTURALĂ: INDIVID ȘI COLECTIVITATE
    Conferință, ediția 2020 – Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu
    Platforma Internațională de Cercetare Doctorală în Artele Spectacolului și Management Cultural/2h30min

    12:00
    CERERE ÎN CĂSĂTORIE
    A MARRIAGE PROPOSAL
    De: A.P. Cehov
    Regia: Alexandru Grecu
    Teatrul Național „Satiricus Ion Luca Caragiale”
    MLD/teatru/1h22min
    Spectacol în limba română
    Traducere în limba engleză
    Nerecomandat celor sub 14 ani

    13:00
    CĂTĂLIN ȘTEFĂNESCU ÎN DIALOG CU DENIS O’HARE
    USA/conferințe speciale/1h
    Conferință în limba engleză
    Traducere în limba română

    13:30
    8CHO, AERIAL TANGO
    Coregrafia: Brenda Angiel
    Brenda Angiel Aerial Dance Company
    ARG/dans/55min

    14:00
    IUBIREA LA OAMENI (DIN VIAȚA ÎN PRAGUL IERNII ȘI ÎN AȘTEPTAREA VERII) & FORME (CORDELIA MCCLAIN)
    Amor de gente (Escenas de vida en vísperas del invierno y a la espera del verano) & Shape (Cordelia Mcclain)
    De: Dmitri Bogoslavski & Erik Ehn
    Traducerea: Raluca Rădulescu (trad. în spaniolă Alberto Guarnieri) & Dan Sociu
    Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic
    ROU/Spectacol lectură audio/1h4min
    Eveniment în limba română

    14:30
    D’ALE CARNAVALULUI
    CARNIVAL STUFF
    De: I.L. Caragiale
    Regia: Silviu Purcărete
    Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
    ROU/teatru/1h58min
    Spectacol în limba română
    Traducere în limba engleză

    16:30
    METAMORFOZA
    METAMORPHOSIS
    De: Franz Kafka
    Regia: Wu Hsing-Kuo
    Contemporary Legend Theatre
    CHN-TWN/teatru/1h47min
    Spectacol în limba chineză
    Traducere în limbile engleză și română
    Nerecomandat sub 7 ani

    18:17
    AM IUBIT ȘI-AM SĂ IUBESC & CIULEANDRA
    I HAVE LOVED AND WILL LOVE&CIULEANDRA
    Un spectacol de: Adrian Naidin
    Adrian Naidin Quartet
    ROU/muzică/13min

    18:30
    AMATØR
    Coregrafia: Jesús Carmona
    Compañía de Flamenco Jesús Carmona
    ESP/dans/1h25min

    20:00
    SINGUR ÎN BERLIN – Partea I
    ALONE IN BERLIN – Part I
    De: Hans Fallada
    Regia: Luk Perceval
    Thalia Theater Hamburg
    DEU/teatru/2h
    Spectacol în limba germană
    Traducere în limbile engleză și română

    22:00
    LE BAL DES ANGES
    Un spectacol de: Delphine Dartus & Hervé Perrin
    Cie Bilbobasso
    FRA/stradă/55min

    23:00
    BOYS DON’T CRY
    Coregrafia: Hervé Koubi – Fayçal Hamlat
    Compagnie Hervé Koubi
    FRA/dans/53min
    Spectacol în limba franceză
    Traducere în limbile engleză și română

    FIECARE EVENIMENT VA FI RETRANSMIS DUPĂ 12 ORE

    LUNI, 15 iunie 2020

    09:30
    POVEȘTI MAGICE CU MARIAN RALEA
    TREI FETE SFINTE
    Un spectacol de: Marian Râlea
    ROU/FITS for kids/1h
    Spectacol în limba română
    Traducere în limba engleză

    11:00
    OCTAVIAN SAIU ÎN DIALOG CU AKRAM KHAN
    GBR/conferințe speciale/1h
    Conferință în limba engleză
    Traducere în limba română

    12:00
    AUTOBAHN – Ep. 1 – Funny
    De: Neil LaBute
    Regia: Andrei și Andreea Grosu
    Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
    ROU/teatru/27min
    Spectacol în limba română
    Traducere în limba engleză

    12:30
    FAMILIA TOT
    THE TOTH FAMILY
    De: István Örkény
    Regia: Alexandru Cozub
    Teatrul Național „Mihai Eminescu”
    MLD/teatru/2h26min
    Spectacol în limba română
    Traducere în limba engleză

    13:00
    GEORGE BANU ÎN DIALOG CU PIPPO DELBONO
    ITA/conferințe speciale/1h
    Conferință în limba franceză
    Traducere în limbile engleză și română

    14:00
    ANTISOCIAL
    Text și traducere de Bogdan Georgescu
    Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic
    ROU/Spectacole lectură audio/57min
    Eveniment în limba română

    15:00
    ÎN TIMP CE PRIVEAM TAVANUL, AM ZĂRIT CERUL
    I WAS LOOKING AT THE CEILING, AND THEN I SAW THE SKY
    Muzica: John Adams
    Libret: June Jordan
    Regia: Eugen Jebeleanu
    Dirijor: Vincent Renaud
    Opéra de Lyon
    FRA/operă/1h55min
    Spectacol în limba engleză
    Traducere în limba română
    Nerecomandat celor sub 14 ani

    16:00
    CONFERINȚĂ DE DESCHIDERE – BURSE DE SPECTACOLE DIN LUME
    Invitați: Constantin Chiriac, David Baile, Gilles Doré, Julie-Anne Richard, Nadia Guérette, Yan Pan, Yingqi Tang, Faisal Kiwewa, Andy Beecroft, Mike Ribalta, Geir Lindahl, Dieter Jaenicke
    Moderator: Cosmin Chivu
    ROU-USA-CAN-CHN-UGA-AUS-ESP-NOR-DEU/Bursa de Spectacole Sibiu/1h40min
    Eveniment în limba engleză
    Traducere în limba română

    17:00
    AȘTEPTÂNDU-L PE GODOT
    WAITING FOR GODOT
    De: Samuel Beckett
    Regia: Silviu Purcărete
    Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
    ROU/teatru/2h
    Spectacol în limba română
    Traducere în limba engleză.

    18:00
    FESTIVALURILE ȘI CRIZA ARTELOR SPECTACOLULUI
    Invitați: Constantin Chiriac, Tisa Ho, Alicia Adams, Naomi Campbell, Jens Frimann Hansen, Maja Mitić, Brnislava Jovanović, Eyal Sher, Maria Revyakina, Anthony Sargent
    Moderator: Octavian Saiu
    ROU-CHN,HKG-USA-CAN-DNK-SRB-ISR-RUS/Bursa de Spectacole Sibiu/1h40min
    Eveniment în limba engleză
    Traducere în limba română

    19:00
    CHOTTO DESH
    Coregrafia: Akram Khan
    Akram Khan Company
    GBR/dans/56min
    Spectacol în limba franceză
    Traducere în limbile engleză și română
    Nerecomandat celor sub 8 ani

    20:00
    CONVERSAȚII CULTURALE
    Cu Noel Witts
    Bursa de Spectacole Sibiu/1h
    Eveniment în limba engleză
    Traducere în limba română

    20:00
    SINGUR ÎN BERLIN – Partea II
    ALONE IN BERLIN – Part II
    De: Hans Fallada
    Regia: Luk Perceval
    Thalia Theater Hamburg
    DEU/teatru/1h37min
    Spectacol în limba germană
    Traducere în limbile engleză și română

    21:37
    MUZICĂ FADO
    Cláudia Duarte, João Farinha&Fado ao Centro na Casa de Música, Cristiana Águas, Sara Correia
    PRT/muzică/22min

    22:00
    CAÍDA DEL CIELO
    Coregrafia: Rocío Molina
    Rocío Molina Company
    ESP/dans/1h36min

    23:36
    DANCING GRAFFITI – THERE’S ALWAYS A WALL
    Un spectacol de: Katalin Lengyel & Szabolcs Tóth-Zs
    Bandart Productions
    HUN/stradă/22min
    Spectacol în limba engleză
    Traducere în limba română
    Nerecomandat celor sub 16 ani

    FIECARE EVENIMENT VA FI RETRANSMIS DUPĂ 12 ORE

    MARȚI, 16 iunie 2020

    09:30
    POVEȘTI MAGICE CU MARIAN RALEA
    GAIȚA ȘI TURTURICA
    Un spectacol de: Marian Râlea
    ROU/FITS for kids/1h
    Spectacol în limba română
    Traducere în limba engleză

    11:00
    GEORGE BANU ÎN DIALOG CU PETER STEIN
    DEU/conferințe speciale/1h
    Conferință în limba franceză
    Traducere în limbile engleză și română

    12:00
    AUTOBAHN – Ep. 2 – Bench Seat
    De: Neil LaBute
    Regia: Andrei și Andreea Grosu
    Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
    ROU/teatru/35min
    Spectacol în limba română
    Traducere în limba engleză

    12:40
    4 WOMEN 4
    Coregrafia: Manuel Ramírez
    Manuel Ramírez Flamenco Ballet
    ESP/dans /1h14min

    13:00
    GEORGE BANU ÎN DIALOG CU LUK PERCEVAL
    BEL/conferințe speciale/1h
    Conferință în limbile franceză și engleză
    Traducere în limba română

    13:55
    LO SPIRITO
    Un spectacol Commedia dell’arte
    Regia: Ofelia Popii și Ciprian Scurtea
    Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu
    ROU/spectacol de teatru studențesc/1h52min
    Spectacol în limba română
    Traducere în limba engleză
    Nerecomandat celor sub 14 ani

    14:00
    FETE ÎN IUBIRE & MAL/PRAXIS
    Girls in Love & MAL/PRAXIS
    De: Irina Vaskovskaia & Bogdan Georgescu
    Traducerea: Raluca Rădulescu (trad. în engleză de Elena D. Richard și Paul J. Richard) & Bogdan Georgescu și Stephen Motika
    Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic
    ROU/Spectacole lectură audio/1h6min
    Eveniment în limba română

    15:50
    CORIOLAN ȘI DU LINIANG – Partea I
    CORIOLANUS AND DU LINIANG – Part one
    Inspirat de: William Shakespeare & Tang Xianzu
    Regia: Guo Xiaonan
    Baiyue Culture Creative – Zhejiang Xiaobaihua Yue Opera Hangzhou
    CHN/operă/1h41min
    Spectacol în limba chineză
    Traducere în limbile engleză și română

    16:00
    FESTIVALURI ÎN DIALOG – PARTEA I
    Invitați: Petra Brylander, Gaurav Kripalani, Joan Clevill
    Moderator: Nelson Fernandez
    SWE-SGP-GBR/Bursa de Spectacole Sibiu/1h30min
    Eveniment în limba engleză
    Traducere în limba română

    17:35
    THE CURIOUS WORLD OF CIA LA TAL
    Un spectacol-colaj de: Cia La Tal
    Cia La Tal
    ESP/stradă/13min

    17:50
    TRAGICOMEDY
    Coregrafia: Gigi Căciuleanu
    Gigi Căciuleanu Romania Dance Company
    ROU/dans/1h10min

    17:50
    FESTIVALURI ÎN DIALOG – Partea II
    Invitați: Petra Brylander, Gaurav Kripalani, Joan Clevill
    Moderator: Nelson Fernandez
    SWE-SGP-GBR/Bursa de Spectacole Sibiu/1h10min
    Eveniment în limba engleză
    Traducere în limba română

    19:00
    PARADISUL
    PARADISE
    Bazat pe „Divina Comedie” de Dante Alighieri
    Regia: Eimuntas Nekrošius
    Meno Fortas Theatre
    LIT/teatru/1h17min
    Spectacol în limba lituaniană
    Traducere în limbile engleză și română

    20:00
    CONVERSAȚII CULTURALE
    Cu Noel Witts
    Bursa de Spectacole Sibiu/1h
    Eveniment în limba engleză
    Traducere în limba română

    20:17
    DOMINOES
    După un concept al lui Julian Maynard Smith
    Station House Opera
    GBR/stradă/8min

    20:30
    TREI SURORI
    THREE SISTERS
    De: A.P. Cehov
    Regia: Peter Stein
    Schaubühne Berlin
    DEU/teatru/3h27min
    Spectacol în limba germană
    Traducere în limbile engleză și română

    FIECARE EVENIMENT VA FI RETRANSMIS DUPĂ 12 ORE

    MIERCURI, 17 iunie 2020

    09:30
    POVEȘTI MAGICE CU MARIAN RÂLEA
    CEI DOI FECIORI DE ÎMPĂRAT
    Un spectacol de: Marian Râlea
    ROU/FITS for kids/1h
    Spectacol în limba română
    Traducere în limba engleză

    11:00
    GEORGE BANU ÎN DIALOG CU KRZYSZTOF WARLIKOWSKI
    POL/conferințe speciale/1h
    Conferință în limba franceză
    Traducere în limbile engleză și română

    12:00
    AUTOBAHN – Ep.3 – All Apologies
    De: Neil LaBute
    Regia: Andrei și Andreea Grosu
    Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
    ROU/teatru/20min
    Spectacol în limba română
    Traducere în limba engleză

    12:20
    VISUL UNEI NOPȚI DE VARĂ
    A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM
    De: William Shakespeare
    Regia: Chris White
    National Center for the Performing Arts – China
    CHN/teatru/1h58min
    Spectacol în limba chineză
    Traducere în limbile engleză și română

    14:00
    ORLANDO SAU NERĂBDAREA & OTRAVĂ
    Orlando ou l’Impatience & Poison/Gift (Eine Ehegeschichte)
    De: Olivier Py & Lot Vekemans
    Traducerea: Eugen Jebeleanu & Alexa Stoicescu (în germană de Eva Pieper și Alexandra Schmiedebach)
    Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic
    ROU/Spectacole lectură audio/1h3min
    Eveniment în limba română

    14:20
    PROFESORUL BERNHARDI
    PROFESSOR BERNHARDI
    De: Arthur Schnitzler
    Regia: Thomas Ostermeier
    Schaubühne Berlin
    DEU/Teatru/2h52min
    Spectacol în limba germană
    Traducere în limbile română și engleză

    16:00
    DEZVOLTAREA COMUNITĂȚII PRIN CULTURĂ
    Invitați: Gina Kafedzhian, Vojislav Prkosovacki, Bojan Milosavljević, Henrik Sand Dagfinrud, Erni Kask, Giuliana Ciancio, Luca Ricci, Corina Panaitopol, Octavian Saiu
    Moderator: Cosmin Chivu
    BGR-SRB-NOR-EST-ITA-BEL-ROU/Bursa de Spectacole Sibiu/1h40min
    Eveniment în limba engleză
    Traducere în limba română

    17:15
    CORIOLAN ȘI DU LINIANG – Partea II
    CORIOLANUS AND DU LINIANG – Part two
    De: William Shakespeare& Tang Xianzu
    Regia: Guo Xiaonan
    Baiyue Culture Creative – Zhejiang Xiaobaihua Yue Opera Hangzhou
    CHN/operă/1h27min
    Spectacol în limba chineză
    Traducere în limbile engleză și română

    18:00
    ARTELE SPECTACOLULUI-DIMENSIUNEA OUTDOOR
    Invitați: Dan Bartha-Lazăr, Daisuke Kitagawa, Alfred Konijnenbelt, Matthias Rettner, Bruno Costa, Gabriele Koch, Francesco Marilungo, Stéphane Segreto-Aguilar, Pierre Sauvageot
    Moderator: Cosmin Chivu
    ROU-JPN-NLD-PRT-DEU-ITA-FRA/Bursa de Spectacole Sibiu/1h40min
    Eveniment în limba engleză
    Traducere în limba română

    18:45
    UR-HAMLET
    Inspirat de: Saxo Grammaticus
    Regia: Eugenio Barba
    Film: Claudio Coloberti
    Odin Teatret – Theatrum Mundi
    DNK/teatru/52min
    Spectacol în limba engleză
    Traducere în limba română

    19:37
    MUZICĂ FADO
    Cláudia Duarte, João Farinha & Fado ao Centro na Casa de Música, Cristiana Águas, Sara Correia
    PRT/muzică/22min

    20:00
    CONVERSAȚII CULTURALE
    Cu Noel Witts
    Bursa de Spectacole Sibiu/1h
    Eveniment în limba engleză
    Traducere în limba română

    20:00
    RICHARD AL III-LEA
    RICHARD III
    De: William Shakespeare
    Regia: Silviu Purcărete
    Tokyo Metropolitan Theatre
    JPN/teatru/2h18min
    Spectacol în limba japoneză
    Traducere în limbile engleză și română
    Nerecomandat celor sub 7 ani

    22:20
    DUST&LIGHT
    Coregrafia: Alonzo King
    Alonzo King Lines Ballet
    USA/film/48min

    23:10
    THE FRAGRANCE OF TIME
    Regia: Jerzy Zoń
    Teatr KTO
    POL/stradă/50min

    FIECARE EVENIMENT VA FI RETRANSMIS DUPĂ 12 ORE

    JOI, 18 iunie 2020

    09:30
    POVEȘTI MAGICE CU MARIAN RÂLEA
    LUPUL PÂRCĂLAB
    De: Petre Ispirescu
    Un spectacol de: Marian Râlea
    ROU/FITS for kids/1h
    Spectacol în limba română
    Traducere în limba engleză

    11:00
    OCTAVIAN SAIU ÎN DIALOG CU THOMAS OSTERMEIER
    DEU/conferințe speciale/1h
    Conferință în limba engleză
    Traducere în limba română

    12:00
    AUTOBAHN – Ep.4 –Merge
    De: Neil LaBute
    Regia: Andrei și Andreea Grosu
    Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
    ROU/teatru/35min
    Spectacol în limba română
    Traducere în limba engleză

    12:35
    TREI SURORI
    THREE SISTERS
    De: A.P. Cehov
    Regia: Gábor Tompa
    Teatrul Maghiar de Stat Cluj
    ROU/teatru/2h33min
    Spectacol în limba maghiară
    Traducere în limbile engleză și română
    Nerecomandat celor sub 14 ani

    14:00
    CONDIȚIA LUMII ARTEI
    TENDINȚE MAJORE PRIVIND MODUL ÎN CARE MEDIUL CONSTRUIT FIZIC ȘI VIRTUAL MODELEAZĂ LUMEA ARTELOR SPECTACOLULUI
    Therme Forum/2h
    Eveniment în limba engleză

    14:00
    MULȚIMEA & CONSILIUL DE FAMILIE
    The Crowd & Consejo Familiar
    De: Nick Rongjun Yu & Cristina Clemente
    Traducerea: Camelia Oană (trad. în engleză Gigi Chang revăzută de Claire Conceison) & Luminița Voina-Răuț (în catalană de Francesc Albiol)
    Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic
    ROU/Spectacole lectură audio/1h10min
    Eveniment în limba română

    15:10
    CARNIVAL OF THE ANIMALS
    Inspirat de: Camille Saint-Saëns
    Un spectacol de: Yaron Lifschitz și Ansamblul Circa
    Circa Contemporary Circus
    AUS/circ contemporan/44min

    15:55
    MOBY DICK
    De: Herman Melville
    Film realizat după un spectacol de Stefano Tè
    Regia: Raffaele Manco
    Teatro dei Venti
    ITA/stradă/1h21min
    Spectacol în limba italiană
    Traducere în limbile engleză și română

    17:20
    BAL MASCAT
    MASQUERADE
    De: Mihail Lermontov
    Regia: Rimas Tuminas
    Vakhtangov State Academic Theatre of Russia
    RUS/teatru/2h12min
    Spectacol în limba rusă
    Traducere în limbile engleză și română
    Nerecomandat celor sub 16 ani

    19:35
    WHITE NOISE
    Coregrafia: Noa Wertheim
    Vertigo Dance Company & the Revolution Orchestra
    ISR/dans/1h

    20:40
    DOMNIȘOARA IULIA
    MISS JULIE
    De: August Strindberg
    Regia: Thomas Ostermeier
    Theatre of Nations – Moscow
    RUS/teatru/1h36min
    Spectacol în limba rusă
    Traducere în limbile engleză și română
    Nerecomandat celor sub 18 ani

    22:20
    R.O.O.M. – RANDOM. ORGAN. ORIENTED. MONSTER.
    Experimental dance series vol.1
    Coregrafia: Jo Kanamori
    Noism Company Niigata
    JPN/dans/43min

    23:05
    RADIOUL URII
    HATE RADIO
    Regia: Milo Rau
    Milo Rau/IIPM – International Institute of Political Murder
    CHE-DEU/film/52min
    Film în limbile franceză și germană
    Traducere în limbile engleză și română
    Nerecomandat celor sub 16 ani

    FIECARE EVENIMENT VA FI RETRANSMIS DUPĂ 12 ORE

    VINERI, 19 iunie 2020

    09:30
    POVEȘTI MAGICE CU MARIAN RÂLEA
    UN OM TARE BOGAT
    Un spectacol de: Marian Râlea
    ROU/FITS for kids/1h
    Spectacol în limba română
    Traducere în limba engleză

    11:00
    GEORGE BANU ÎN DIALOG CU EMMANUEL DEMARCY MOTA
    FRA/conferințe speciale/1h
    Conferință în limba franceză
    Traducere în limbile engleză și română

    12:00
    AUTOBAHN – Ep.5 – Long Division
    De: Neil LaBute
    Regia: Andrei și Andreea Grosu
    Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
    ROU/teatru/23min
    Spectacol în limba română
    Traducere în limba engleză

    12:25
    ANTY-GONE
    TRIPTIC – PARTEA II
    De: Alicja Bral
    Regia: Grzegorz Bral
    Song of the Goat Theatre
    POL/teatru/50min
    Spectacol în limba engleză
    Traducere în limba română

    13:15
    RAMBUKU
    De: Jon Fosse
    Regia: Mihai  Măniuțiu
    Teatrul Național „Mihai Eminescu” Timișoara
    ROU/teatru/1h14min
    Spectacol în limba română
    Traducere în limba engleză
    Nerecomandat celor sub 18 ani

    14:00
    EXPRESIA ARTISTICĂ ȘI TRANSFORMAREA POVESTIRII
    THERME FORUM: TEAT RU ȘI ARHITECTURĂ 2018-2020- OBIECTIVE ȘI EXPERIENȚĂ
    Therme Forum/2h
    Eveniment în limba engleză

    14:00
    PRINȚESA DE CARTIER & TEROARE
    La rea & Terror
    De: Andrei Ivanov & Ferdinand von Schirach
    Traducerea: Raluca Rădulescu (trad. din rusă) & Ciprian Marinescu (trad. din germană)
    Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic
    ROU/Spectacole lectură audio/1h17min
    Eveniment în limba română

    14:30
    JUKEBOX
    Un spectacol de: Yves Dagenais și Les Parfaits Inconnus
    Les Parfaits Inconnus
    CAN/circ contemporan/1h2min
    Spectacol în limba franceză
    Traducere în limbile engleză și română

    15:30
    CÂINELE FĂRĂ PENE
    DOG WITHOUT FEATHERS
    Inspirat de: João Cabral
    Coregrafia: Deborah Colker
    Companhia de Dança Deborah Colker
    BRA/dans/1h7min
    Spectacol în limba portugheză
    Traducere în limbile engleză și română

    16:40
    VICTOR SAU COPIII LA PUTERE
    VICTOR, OR POWER TO THE CHILDREN
    De: Roger Vitrac
    Regia: Emmanuel Demarcy-Mota
    Théâtre de la Ville
    FRA/teatru/1h46min
    Spectacol în limba franceză
    Traducere în limbile engleză și română
    Nerecomandat celor sub 12 ani

    18:30
    LITTLE JOY
    Un spectacol de: Joshua Monten
    Joshua Monten Dance Company
    CHE/stradă/21min
    Nerecomandat celor sub 12 ani

    18:55
    DUNAS
    Coregrafia: Maria Pagés & Sidi Larbi Cherkaoui
    Maria Pagés & Sidi Larbi Cherkaoui
    ESP-BEL/dans/1h10min

    20:00
    POVESTEA PRINȚESEI DEOCHEATE
    THE SCARLET PRINCESS
    Scenariu original de Silviu Purcărete, inspirat din Sakura Hime Azuma Bunshô, de Tsuruya Nanboku al IV-lea
    Regia: Silviu Purcărete
    Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
    ROU/teatru/2h15min
    Spectacol în limba română
    Traducere în limba engleză
    Nerecomandat celor sub 16 ani

    22:15
    ORA SPANIOLĂ & COPILUL ȘI VRĂJILE
    A SPANISH HOUR & THE CHILD AND THE MAGIC SPELLS
    De: Maurice Ravel
    Regia: Gábor Tompa
    Dirijor: Selmeczi György
    Opera Maghiară Cluj-Napoca
    ROU/operă/1h43min
    Spectacol în limba franceză
    Traducere în limbile engleză și română

    FIECARE EVENIMENT VA FI RETRANSMIS DUPĂ 12 ORE

    SÂMBĂTĂ, 20 iunie 2020

    09:30
    POVEȘTI MAGICE CU MARIAN RÂLEA
    OGARUL ȘI IEPURELE
    Un spectacol de: Marian Râlea
    ROU/FITS for kids/1h
    Spectacol în limba română
    Traducere în limba engleză

    11:00
    OCTAVIAN SAIU ÎN DIALOG CU DECLAN DONNELLAN ȘI NICK ORMEROD
    GBR/conferințe speciale/1h
    Conferință în limba engleză
    Traducere în limba română

    12:00
    AUTOBAHN – Ep. 6 – Road Trip
    De: Neil LaBute
    Regia: Andrei și Andreea Grosu
    Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
    ROU/teatru/30min
    Spectacol în limba română
    Traducere în limba engleză

    12:30
    KORI KORI
    Film realizat după un spectacol de Jean-Raymond Jacob
    Regia: Philippe Lachambre
    Compagnie Oposito
    FRA/stradă/58min

    13:30
    DOOMSDAY FLOWER
    Coregrafia: Andressa Miyazato
    Muzica: Jean Jacques Lemêtre
    Jean Jacques Lemêtre, Li-Yu You, Andressa Miyazato
    CHN-TWN-FRA-BRA/dans/1h10min

    14:00
    VIABILITATEA CULTURALĂ ȘI IMPACTUL SOCIAL: Explorarea gândirii evolutive despre finanțare și valoare în domeniul artelor
    IDENTITATE CULTURALĂ ȘI URBANĂ, ECONOMIE ȘI BUNĂSTARE SOCIALĂ
    Therme Forum/2h
    Eveniment în limba engleză

    14:00
    SULKI ȘI SULKU POARTĂ CONVERSAȚII INTELIGENTE & WHITE ROOM
    Sulki et Sulku ont des conversations intelligentes & White Room
    De: Jean-Michel Ribes & Alexandra Badea
    Traducerea: Diana Nechit și Cristina Toma
    Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic
    ROU/Spectacol lectură audio/1h
    Eveniment în limba română

    14:40
    MUZICA EXILULUI
    SINGING IN EXILE
    Regia: Nathalie Rossetti & Turi Finocchiaro
    Teatr ZAR and Borak Films Company
    POL-FRA-BEL/film/1h17min
    Film în limbile engleză, franceză, spaniolă și armeană
    Traducere în limbile engleză și română
    Nerecomandat celor sub 15 ani

    16:00
    ABSOLUT!
    ABSOLUTELY!
    După „Ivan Turbincă” de Ion Creangă
    Regia: Alexandru Dabija
    Teatrul ACT
    ROU/teatru/1h30min
    Spectacol în limba română
    Traducere în limba engleză
    Nerecomandat celor sub 10 ani

    17:30
    PIXEL
    Regia artistică și coregrafia: Mourad Merzouki
    Centre chorégraphique national de Créteil et du Val-de-Marne (CCN) – Compagnie Käfig
    FRA/dans/1h16min

    18:46
    LAGRIME DI SAN PIETRO
    De: Orlande de Lassus
    Regia: Peter Sellars
    Dirijor: Grant Gershon
    Los Angeles Master Chorale
    USA/muzică/1h15min

    20:00
    MĂSURĂ PENTRU MĂSURĂ
    MEASURE FOR MEASURE
    De: William Shakespeare
    Regia: Declan Donnellan
    Cheek by Jowl & Moscow Pushkin Drama Theatre
    RUS-GBR/teatru/2h
    Spectacol în limba rusă
    Traducere în limbile engleză și română
    Nerecomandat celor sub 16 ani

    22:00
    POETUL ORB
    THE BLIND POET
    Un spectacol de: Jan Lauwers
    Jan Lauwers & Needcompany
    BEL/teatru/1h 54min
    Spectacol în limbile arabă, engleză, olandeză, franceză, norvegiană și arabă tunisiană
    Traducere în limbile engleză și română
    Nerecomandat celor sub 14 ani

    FIECARE EVENIMENT VA FI RETRANSMIS DUPĂ 12 ORE

    DUMINICĂ, 21 iunie 2020

    09:30
    POVEȘTI MAGICE CU MARIAN RÂLEA
    VRABIA ȘI STEJĂRELUL
    Un spectacol de: Marian Râlea
    ROU/FITS for kids/1h
    Spectacol în limba română
    Traducere în limba engleză

    11:00
    OCTAVIAN SAIU ÎN DIALOG CU ROBERT WILSON
    USA/conferințe speciale/1h
    Conferință în limba engleză
    Traducere în limba română

    12:00
    AUTOBAHN – Ep.7 – Autobahn
    De: Neil LaBute
    Regia: Andrei și Andreea Grosu
    Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
    ROU/teatru/27min
    Spectacol în limba română
    Traducere în limba engleză

    12:30
    ÎN MREJELE NOPȚII
    THE GROUND SPIDER
    Un spectacol de: Yamamoto Noh Theatre
    Yamamoto Noh Theatre
    JPN/teatru/47min
    Spectacol în limba japoneză
    Traducere în limbile engleză și română

    13:20
    NEO DERVISH
    Un spectacol de: Ziya Azazi
    Ziya Azazi
    AUT-TUR/dans/1h

    14:00
    IUBIRE SECRETĂ PE TĂRÂMUL PIERSICILOR ÎN FLOARE & UN LOC STRATEGIC
    Secret Love in Peach Blossom & Un lugar estratégico
    De: Stan Lai & Garcia Morales
    Traducerea: Camelia Oană (trad. în engleză și adapt. Stan Lai) & Luminița Voina-Răuț
    Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic
    ROU/Spectacole lectură audio/1h8min
    Eveniment în limba română

    14:20
    FRANCEZII
    THE FRENCH
    După „În căutarea timpului pierdut” de Marcel Proust
    Regia: Krzysztof Warlikowski
    Nowy Teatr
    POL/teatru/3h45min
    Spectacol în limba poloneză
    Traducere în limbile engleză și română
    Nerecomandat celor sub 16 ani

    18:05
    IF AT ALL
    Coregrafia: Rami Be’er
    Kibbutz Contemporary Dance Company  
    ISR/dans /1h

    19:10
    LIVADA DE VIȘINI
    THE CHERRY ORCHARD
    De: A.P. Cehov
    Regia: Lev Erenburg
    Nebolshoy Drama Theatre
    RUS/teatru/2h23min
    Spectacol în limba rusă
    Traducere în limbile română și engleză
    Nerecomandat celor sub 16 ani

    21:33
    RĖSPIRE
    BREATH
    Regia: Johanne Humblet
    Les filles du renard pâle
    FRA/stradă/2min

    21:40
    MESIA
    MESSIAH
    De: George Frideric Handel
    Adaptare de: Wolfgang A. Mozart
    Regia: Robert Wilson
    Dirijor: Marc Minkowski
    Mozarteum Foundation Salzburg, Salzburg Festival și Théâtre des Champs-Elysées; Compania de producție: Unitel
    AUT-FRA-DEU/operă/2h15min
    Spectacol în limba germană
    Traducere în limbile engleză și română
    Spectacol difuzat doar pe teritoriul României

    23:55
    SPECTACOL PIROTEHNIC ȘI MULTIMEDIA
    PYROTECHNICAL AND MULTIMEDIA SHOW
    Groupe F
    FRA/stradă/3min

    FIECARE EVENIMENT VA FI RETRANSMIS DUPĂ 12 ORE.

    PROGRAMUL DE EVENIMENTE AL FESTIVALULUI INTERNAȚIONAL DE TEATRU DE LA SIBIU, EDIȚIA ONLINE 2020, POATE FACE OBIECTUL UNOR MODIFICĂRI.

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Scrie un comentariu

    5 + 2 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.