Victorie cu sacrificii! UTA a câștigat în ultimul minut, dar l-a pierdut pe El Hasni

de Lucian Dănilă | 5 octombrie 2018, 8:44 PM | Sport

0

După trei înfrângeri consecutive cu echipele din Ilfov, UTA s-a deplasat pe terenul echipei Pandurii Târgu Jiu, o grupare care nu a pierdut niciun meci pe teren propriu în actualul campionat. Era din start un meci dificil, dar parcă arbitrul Denis Heidiner a accetuat acest lucru.

După un început echilibrat, centralul din Hunedoara a șinut să rupă echilibrul. Era minutul 25 atunci când atacantul pandurilor, Nsiah, l-a împins în careul arădean pe El Hasni, acesta s-a dezechilibrat, a atins mingea cu mâna și în cădere a căzut foarte rău pe picior fiind suspect de ruptură de ligamente. Mai mult, acesta s-a și rănit din cauza gazonului. Arbitrul Heidiner a acordat penalty pentru henț și cartonaș galben fundașului El Hasni!

Penalty-ul a fost executat de Tuduran, dar Bodea a apărat!

La pauză a fost egal, 0-0, dar UTA l-a pierdut pe El Hasni, înlocuit cu Cubleșan. Gazdele aveau să deschidă scorul în minutul 55, atunci când Pârvulescu a marcat cu un șut de la 13 metri.

Rar am văzut pe UTA să revină, dar se pare că astăzi a fost ziua ei, iar sfaturile lui Ionuț Popa au fost ascultate. Cubleșan, chiar cel care l-a înlocuit pe El Hasni, a profitat în minutul 73 de greșeala portarului Cotolan și a marcat cu capul din 2 metri cu toată opoziția lui Vasilescu. Era 1-1.

În ultimele momente ale întâlnirii, UTA avea să dea lovitura prin Lucian Oprea după o centrare a lui Vădrariu și o reașezare a lui Alex Manea. Oprea a marcat cu capul de pe linia careului mic și UTA se întoarce acasă cu toate punctele.

Pandurii: Mih. Cotolan – Nic. Cotolan, D. Ciobanu, Konate, Vasilescu – Raiciu (Trancă 74′), Cenaj – Tudoran (Blejdea 60′), D. Pîrvulescu, Vodă – Nsiah (P. Popescu 83′)

Rezerve neutilizate: Sălăjan – Rob. Gheorghe, Miros, R. Lică

Antrenor: Adrian Bogoi

UTA: Bodea – R. Iuga, Al. Manea, El Hasni (33′ Cubleșan), Copaci – Coulibaly, Andr. Enescu (cpt.) – Dav. Popa (Janos 74′), Cr. Matei (L. Oprea 64′), Vădrariu – Cip. Rus

Rezerve neutilizate: Orlic – Suslak, D. Dan, Miculescu

Antrenor: Ionuţ Popa