„Vasile Varga – un reper al picturii arădene”, expoziție și lansarea albumului biografic la Palatul Bohuș
Galeria de artă Oldart are deosebita plăcere de a vă invita la vernisajul expoziției „Vasile Varga – un reper al picturii arădene” și lansarea albumului biografic Vasile Varga, proiect cofinanțat de Centrul Municipal de Cultură Arad.
Joi, 26 noiembrie, de la ora 18:30, în superba clădire a Palatului Bohuș din centrul Aradului, va avea loc vernisajul de pictură, împreună cu lansarea albumului autobiografic „Vasile Varga – un reper al picturii arădene”. Expoziția cuprinde 67 de lucrări personale, picturi aflate în colecții particulare.
Proiectul s-a desfășurat de-a lungul a șapte luni de muncă efectivă. Aceasta a fost concentrată într-un întreg proces de restaurare a lucrarilor, fotografiere, înramare a picturilor, precum și acțiuni de promovare a artistului către arădeni.
„Faptul că opera lui Vasile Varga a stârnit interes și în rândul tinerilor reprezintă o mare bucurie pentru noi și, totodată, ne întărește inițiativa de a realiza astfel de evenimente, care să fie „gustate” de cercuri cât mai numeroase. Sperăm ca, în urma vernisajului, pictorul arădean să devină mai accesibil și chiar mai plăcut publicului, motiv pentru care am decis să cuprindem tot în această zi și lansarea albumului său biografic”, spun organizatorii.
Evenimentul „Vasile Varga – un reper al picturii arădene” este susținut și de Centrul Municipal de Cultură al Municipiului Arad. Colaborator în realizarea proiectului este Andrei Rosetti, artist din grupul Noima, care a adus contribuție științifică în volumul amintit.


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)