UTA, victorie imensă la Mioveni! Gligor și Petre au adus victoria arădenilor (CLASAMENT)

de Lucian Dănilă | 11 martie 2017, 2:10 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

UTA a câștigat cu 2-0 pe un teren pe care se câștigă foarte greu, la Mioveni. „Mă bucur pentru rezultat, că am reuşit să câştigăm împotriva unei echipe care se luptă cu noi la promovare, unde au pierdut Juventus sau Sepsi, adică pe un teren unde se iau foarte greu puncte”, a comentat, citat de uta-arad.ro, Laurenţiu Roşu la finalul meciului.

Bătrâna Doamnă a câștigat prin golurile lui Alin Gligor şi Adrian Petre, câte unul pe repriză, şi acumulează 45 de puncte. Arădenii se mențin la șase puncte de liderul Juventus Bucureşti, care a câștigat astăzi cu 3-1 la Afumați, și îşi întăreşte poziţia a 2-a. Gligor a marcat cu capul în minutul 4 după o centrare din lovitură liberă executată de Copil. Adrian Petre a marcat și el al 22-lea gol în acest sezon tot cu o lovitură de cap după o acțiune purtată între cei trei juniori, Vâlceanu – Tănase – Petre, acțiune finalizată cu o centrare perfectă a lui Ionuț Tănase.

În minutul 53 Vâlceanu putea marca pentru 2-0, dar șutul micuțului mijlocaș sosit în iarnă de la Steaua a trecut pe lângă portar și puțin pe lângă poartă.

Echipa din Mioveni a jucat cu un jucător mai puţin din minutul 30, atunci când a fost eliminat direct Costinel Gugu. Chiar și așa, Ayza a marcat un golperfect valabil în minutul 58, dar reușita brazilianului a fost anulată eronat pentru offside.

Am înscris repede, un gol din fază fixă, și credeam că vom avea posibilități mai mari să atacăm, ne gândeam că Mioveniul va ieși la joc și va lăsa mai multe spații, dar nu a fost așa. Ne-am complicat și am avut de suferit, chiar și după eliminare. Am făcut unele greșeli nepermise și le-am dat posibilitatea să ne atace. Aveam trei jucători cu cartonașe galbene, mă gândeam că pot fi eliminați la orice intrare, i-am și înlocuit, treptat. Mă bucur pentru rezultat, că am reușit să câștigăm împotriva unei echipe care se luptă cu noi la promovare, unde au pierdut Juventus sau Sepsi, adică pe un teren unde se iau foarte greu puncte”, (Laurențiu Roșu – uta-arad.ro).

„A fost un meci dificil, disputat pe un teren mai prost decât ne așteptam. După golul rapid înscris de Alin, ne-am făcut meciul mai ușor. Ne bucurăm enorm că am luat cele trei puncte și că ne menținem pe locul secund. Eu îmi fac datoria meci de meci și mă bucur pentru această victorie. Le mulțumim foarte mult suporterilor care ne-au însoțit până la Mioveni”, (Adrian Petre – uta-arad.ro)

„Am avut parte de un meci greu și ne bucurăm mult pentru cele trei puncte. Chiar dacă au avut un jucător eliminat, și-au creat câteva ocazii bune și nu ne-a fost ușor. Mă bucur mult că am intrat bine în joc și mi-am ajutat echipa. Încerc să-mi fac treaba cât mai bine de fiecare dată când sunt pe teren. Am trecut de un meci greu, urmează altul, cel cu Brașov. Pe cât de greu, pe atât de frumos va fi după ce vom învinge”, (Ionuț Tănase – uta-arad.ro)

CS MIOVENI – UTA ARAD 0-2 (0-1)

Goluri: Alin Gligor 4, Adrian Petre 60

CS Mioveni: F. Croitoru – Tirică, Gugu, I. Stoica, Tomozei (Biceanu 69′) – Boboc, Andr. Neagoe – Rădescu, Ayza (cpt.), C. Năstăsie (Vişa 35′) – M. Staicu (Nilă 56′)

Rezerve neutilizate: Oct. Popescu – Alexe, Ed. Florescu, M. Vintilă

Antrenor: Alexandru Pelici

Eliminat: Costinel Gugu 30′ (roşu direct)

UTA: Bg. Miron – Al. David (Adili 46′), Al. Manea, Gligor (cpt.), Filaret – Chindriş, Jorza (I. Tănase 59′) – Strătilă (Andor 77), D. Copil, Vîlceanu – Ad. Petre

Rezerve neutilizate: Al. Barna – Piccioni, Copaci, Stahl

Antrenor: Laurenţiu Roşu

Arbitru: Robert George Dumitru (Sfântu Gheorghe)

Asistenți: Florian Alexandru Vişan (Galaţi) şi Daniel Vlase (Slobozia Conachi). Arbitru de rezervă: Andrei Lucian Ţiţii (Şura Mică)Observatori FRF: Silviu Crângaşu (Ploieşti) şi Ciprian Anton (Suceava).