sâmbãtã, 27 aprilie, 2024

UTA, spulberată de Sepsi după cel mai slab meci de la revenirea în Liga 1!

de Lucian Dănilă | 17 decembrie 2020, 7:54 PM | Sport | Topic special

0

Gyuszi Balint a plecat cu speranțe în secuime, acolo unde băieții antrenați de el luptau cu cei pregătiți de Leo Grozavu. „Vreau să arătăm că suntem bărbați”, spunea antrenorul grupării arădene cu puțin timp înainte de plecarea de la Arad, asta după ce în ultimele partide UTA pierduse în fața celor de la FCSB și a celor de la Craiova.

Din păcate pentru Balint și pentru suporterii arădeni, jucătorii echipei arădene nu prea și-au arătat bărbăția. O frică inexplicabilă s-a instaurat parcă în mentalul acestora. Cu excepția lui Hora, nu am văzut niciun jucător care să aibă acel tupeu de a dribla, pasele greșite au fost nenumărate, iar de cele mai multe ori s-a pasat cu portarul Iacob. În primele zece minute, UTA a stat doar câteva secunde în jumătatea adversă. UTA degaja toate mingile spre jumătatea terenului, acolo unde mijlocașii și atacanții echipei arădene pierdeau, la fel, toate mingile.

După ce Bouhenna a trimis cu capul peste poartă în urma unui corner, Sepsi a împins fiecare fază spre careul lui Iacob, dar fără a crea pericol la poarta arădeană. Vlad Morar a avut prima ocazie pentru UTA, dar șutul său de la 25 de metri, din minutul 15, a trecut la un metru de vinclul porții apărate de Niczuly.

Sepsi a continuat să atace, dar UTA reușea să facă față presiunii. Achakbar a trimis în minutul 24 un șut de la 20 de metri, dar Iacob a reușit să rețină. În replică, arădenii au plecat în atac prin Bustea, au avut chiar superioritate numerică, fundașul din banda dreaptă a pasat în careu lui Morar, dar acesta a fost indolent și mingea a ajuns în posesia gazdelor, care au degajat până la Simos Roumpullaku. Greco-albanezul a pătruns apoi pe partea stângă, a centrat periculos pe linia de șase metri, dar acolo nu era niciun jucător al echipei arădene.

Peste doar două minute, Nouvier a intervenit riscant, cu o alunecare în careu la Buhăcianu, dar „centralul” Mladinovici a acordat corner.

Sespi a deschis scorul în minutul 32 după o fază tratată foarte ușor de defensiva echipei arădene. Achakbar s-a trezit nemarcat în mijlocul careului, a șutat cu stângul din întoarcere, Iacob a respins în lateral, Bustea a ezitat să degajeze și Safranko a împins mingea în poarta goală: 1-0.

UTA putea egala în minutul 45, atunci când Buhăcianu a fost lansat excelent de Vald Morar, a plecat în viteză de la jumătatea terenului urmărit de Fofana, dar a intrat într-un unghi închis și l-a luat la țintă pe portarul Niczuly. Repriza s-a încheiat cu un șut al lui Vașvari din lovitură liberă de la 30 de metri, dar mingea a trecut mult peste poarta lui Iacob.

Cu siguranță că Gyuszi Balint și-a certat elevii la pauză, dar la revenirea de la vestiare nu a făcut nicio schimbare. Cu toate acestea, Erico a fost neatent la o pasă simplă spre Albu și în secunda 20 din partea secundă Safranko putea marca pentru 2-0, dar șutul său a trecut puțin pe lângă bară. La cealaltă poartă, în minutul 50, Hora a plecat pe partea dreaptă într-o acțiune solitară, a așezat mingea pentru Vlad Morar care a luftat de la 17 metri.

UTA a mai avut o bună șansă de a egala în minutul 70, atunci când Neluț Roșu l-a deschis pe Buhăcianu, atacantul arădenilor a intrat în careu și în loc să aleagă o pasă pentru Hora în fața porții, a ales să șuteze cu piciorul stâng la poartă, dar mingea a lovit plasa în partea ei exterioară.

safranko 2

În minutul 80, Pavol Safranko, slovacul din atacul echipei Sepsi, a realizat „dubla” după o centrare a lui Aganovic și gruparea antrenată de Leo Grozavu conducea cu 2-0. Jocul părea decis…

Chiar și așa, în minutul 84, Hora l-a pus în situație de singur cu Niczuly pe Ursu, dar șutul mijlocașului echipei arădene a fost respins de portarul advers.

Finalul este unul trist pentru UTA după ce Golofca, a făcut 3-0 în minutul 85 după un contraatac școală. Atacantul împrumutat de la CFR Cluj l-a depășit ușor pe Bustea și a trimis mingea la vinclu pe lângă Iacob.

„Prea multe nu sunt de spus și pentru mine sunt multe semne de întrebare. După aspectul primei reprize nu meritam nimic din acest joc. În partea secundă am mai ieșit la joc, noi am ratat trei ocazii singuri cu portarul și am pierdut cu 3-0. S-au făcut greșeli nepermise și în defensivă. Trebuie să analizăm foarte bine ceea ce s-a întâmplat”, a spus Gyuszi Balint.

„Nu am văzut un icăr de pasiune în ochii jucătorilor, ceea ce pentru mine este dureros. Rămâne să vedem dacă ne facem sărbătorile frumoase sau nu după meciul cu Astra. Vreau să îmi cer iertare suporterilor pentru că astăzi nu am arătat voință, spirit”, a continuat Balint.

„Probabil vor pleca și jucători pe care nu-i avem pe listă, pentru că la cum s-au prezentat astăzi ar trebui să vină la mine la ușa biroului și să-mi spună: Mister, eu plec pentru că nu merit să port acest tricou”, a spus Balint, vizibil supărat, imediat după meci.

UTA rămâne momentan pe locul 9. În ultimele patru etape, UTA a evoluat în compania primelor patru clasate, meciuri din care a acumulat 3 puncte după victoria de pe terenul celor de la CFR Cluj.

Sepsi Sfântu Gheorghe – UTA Arad 3-0 (1-0)

Gol: Safranko 32, 80, Golofca 85

Sepsi: Niczuly – Deligiannidis, Bouhenna, B. Mitrea, Ștefănescu – Fofana (60 Aganovic), Vașvari – Nouvier, Achahbar (73 Purece), Petrila (60 Golofca) – Safranko (86 L. Fulop). Rezerve: Fernandez – Purece, Aganovic, Bajrovic, Golofca, Fulop, Tincu, Csiszer, Gal-Andrezly. Antrenor: Leo Grozavu

UTA: Iacob – Bustea, Erico, Melinte, Simos Roumpoulakou (86 Tescan) – Miculescu (57 Ursu), Albu, Isac, Buhăcianu (86 Ioniță) – Hora, Morar (57 Neluț Roșu). Rezerve: Balauru – Tomozei, C. Popescu, Roșu, Ilie, Ioniță, Ursu, Oroian, Tescan. Antrenor: Gyuszi Balint