sâmbãtã, 20 aprilie, 2024

UTA se desparte de Ilie Poenaru de pe un loc direct retrogradabil!

de Lucian Dănilă | 31 octombrie 2022, 11:03 PM | Sport

0

UTA se va despărți mâine de antrenorul cu care a început actualul sezon, Ilie Poenaru. Veni la Arad cu gânduri de a ajunge în play-off dar și de a câștiga un trofeu, antrenorul Bătrânei Doamne a cerut în această dimineață rezilierea contractului în condiții amiabile.

Din această seară, însă, UTA se află pe o poziție direct retrogradabilă după ce Universitatea Cluj a învins pe FCSB cu scorul de 2-1 în ultimul meci din etapa a XVI-a. Golurile clujenilor au fost marcate de Thiam în minutul 32 și Filip în minutul 40, iar pentru FCSB a înscris Cordea în minutul 86.

Universitatea Cluj a jucat în inferioritate numerică din minutul 57, atunci când Romario Pires a fost eliminat pentru un atac dur la Compagno.

Este cea mai slabă poziție ocupată de UTA în clasamentul Ligii 1 de la promovarea din vara anului 2020.

Locul lui Ilie Poenaru pe banca grupării arădene va fi luat cel mai probabil de Costel Gâlcă, fost antrenor la FCSB, Espanol Barcelona sau Vejle BK.

UTA joacă sâmbătă la Ploiești, cu Petrolul, după care urmează alte două partide pe teren propriu, cu FC Voluntari și Sepsi. Apoi se duce la Cluj Napoca pentru meciul cu învingătoarea din această seară, Universitatea, iar în ultima partidă din acest an UTA va da piept cu Rapid pe Arena „Francisc Neuman”.