UTA s-a bătut singură la Călărași! Un autogol a decis meciul

de Lucian Dănilă | 1 decembrie 2019, 3:40 PM | Sport

0

Gyuszi Balint, antrenorul care a făcut din UTA campioana neoficială a toamnei în Liga a 2-a, trăgea mari speranțe din deplasarea de la Călărași. Avea și unele motive întemeiate.

Unul dintre motive era că, după mult timp, UTA întâlnea o echipă care a avut o zi în minus de odihnă înaintea acestui joc. Dunărea a jucat miercuri cu Rapid și a ținut-o în șah, scor 0-0. Alt motiv era legat de faptul că în tur la Arad a câștigat cu scorul de 3-0. Dar erau și motive de îngrijorare. Primul astfel de motiv era legat de oboseala acumulată de jucători care au jucat astăzi al 9-lea meci în ultima lună! UTA venea după două victorii obținute duminica trecută și marți pe propria arenă, dar lotul era decimat. Lipseau vechii accidentați Stancu, Șeroni, Pușcaș, Coulibally sau Ciucur, dar mai ales suspendatul Romario Moise. Dacă aruncăm un ochi pe banca de rezerve a arădenilor vedem că dintre jucătorii de câmp unul singur era senior: Buhăcianu.

Mai mult, UTA a fost ajutată și indirect de rezultatele de ieri, zi în care au pierdut atât MIoveni cât și Rapid.

UTA a început foarte bine meciul de pe arena Dunării. Încă din minutul 3, Buștea l-a găsit excelent pe Cipri Rus, acesta a rămas singur cu portarul Krell, dar și-a prelungit prea mult mingea și șutul său a fost blocat. Apoi în minutul 19, Ursu a avut o acțiune individuală în careul advers, mingea a rămas cu noroc la el, dar șutul său, puțin din unghi a trecut puțin peste poartă.

Totul avea să se schimbe în minutul 24. Mingea era în posesia echipei UTA, Bustea a încercat o pasă spre Ursu, aceasta a fost interceptată la jumătatea terenului de Sârbu, a urmat o cursă de 40 de metri a fundașului Dunării, a trimis în fața porții de unde Melinte, neatent, a trimis mingea în propria poartă: 1-0. A fost al patrulea autogol al echipei arădene din totalul de 13 primite!

Din acel moment, în jocul grupării din Arad a apărut o oarecare temere. Bustea a început să greșească foarte multe mingi simple, Ioniță înnota undeva între linia de atac și cea de mijloc fără a reuși nimic bun pentru echipa sa, Miculescu căuta să își rezolve acțiunile individual și mereu se împiedica după primul dribling, Lorenzi și Hrezdac recuperau mingile la jumătatea terenului dar de cele mai multe ori dădeau mingea fie adversarilor fie alegeau pasa de la jumătatea terenului spre propriul portar, iar Cipri Rus nu s-a prea întâlnit cu mingea până la finalul primei părți.

Dunărea chiar a forțat desprinderea. În minutul 36 Honciu a pătruns în careu, a scos mingea în fața porții la 2 metri de linia de fund de unde Ekollo a venit lansat, a trimis spre poarta părăsită de Iacob dar a fost blocat de Ilie. Trei minute mai târziu, Honciu a plecat din offside, poziția nu a fost semnalizată, iar șutul său a fost parat de Iacob.

Balint a mutat la pauză. L-a introdus pe Oroian în locul lui Miculescu sperând la un plus de viteză în banda dreaptă. Timp de 20 de minute UTA a pedalat în gol fără a-și crea vreo ocazie la poarta lui Krell. A intrat și Buhăcianu în locul inexistentului Ioniță, dar cei care au avut ocazie de a marca au fost jucătorii gazdă prin Bogdan Rusu, al cărui șut din interiorul careului a ocolit destul de mult vinclul porții lui Iacob.

Și a venit minutul 70, probabil momentul în care se putea schimba soarta partidei. Buhăcianu a plecat din propria jumătate în stilu-i caracteristic, și-a lăsat adversarii pe drum, a ajuns față în față cu portarul Krell, dar execuția a fost catastrofală: a trimis cu latul la 6-7 metri de poartă… În careul mic, Ursu era un pachet de nervi pentru că Buhăcianu nu i-a pasat. De câte ocazii singur cu portarul are nevoie Buhăcianu ca să marcheze? A ratat la Reșița, la Cluj, a ratat la Pitești, cu Metaloglobus, a ratat cu Rapid sau cu Chiajna, iar unele dintre aceste ratări imense a costat-o puncte importante pe UTA.

Ultimele 20 de minute s-au jucat în jumătatea Dunării, dar UTA nu a reușit să se apropie periculos de poarta lui Krell. Pustai a pregătit matematic defensiva echipei sale, știut fiind faptul că este profesor de matematică.

UTA pierde la Călărași și ratează șansa de a se distanța de urmăritoarele sale. Urmează un meci extrem de greu pe propriul teren cu Petrolul, echipă care, după părerea noastră, rămâne principala contracandidată a arădenilor deși au avut multe sincope în această toamnă, sincope începute chiar cu înfrângerea de pe teren propriu cu UTA din debutul campionatului.

Gyuszi Balint are o săptămănă la dispoziție să pregătească din toate punctele de vedere acest joc, unul care o poate distanța pe UTA în clasament odată cu ultima etapă din acest an.

Dunărea Călărași – UTA Arad 1-0 (1-0)

Dunărea Călăraşi: Krell – I. Sîrbu (Sabangeanu 90+1′), R. Crişan, Bg. Şandru (cpt.), Mendy – Rob. Boboc, Preoteasa (Ozcan 64′) – Ekollo (Ţenea 81′), Honciu, Marrone – Bg. Rusu

Rezerve: Calancea – Ndiaye, Tudoran, Raiciu

Antrenor: Cristian Pustai

UTA: Fl. Iacob – Tomozei, Melinte, Fl. Ilie, Bustea – Oct. Ursu, Lorenzi (Dam. Isac 80′), Hrezdac, Miculescu (Oroian 46′) – Cip. Rus (cpt.), Al. Ioniţă (Buhăcianu 64′)

Rezerve: Bolboaşă – Deta, Vulturar, Andr. Gavrilă

Antrenor: Gyuszi Balint