sâmbãtã, 20 aprilie, 2024

UTA pierde pe terenul campioanei, după o primă repriză foarte slabă și un arbitraj dezastruos

de Lucian Dănilă | 2 martie 2023, 8:51 PM | Sport

4

UTA se întoarce fără nici un punct de pe terenul campioanei CFR Cluj, după un meci pe care l-a început foarte slab, într-un sistem nou, și cu un arbitraj la fel de slab pe cum a fost evoluția grupării arădene.

Antrenorul Bătrânei Doamne a trimis în teren un prim unsprezece în care se regăseau trei fundași centrali, sperând probabil că în acest fel Vukcevic și Abeid au mai multă libertate pentru a iniția atacurile în benzi, iar Rareș Pop și Barbosa ar fi fost mai aproape de atacantul Milosevic. S-a întâmplat atât de rar acest lucru încât în prima repriză am avut impresia că există o singură echipă pe teren, echipa gazdă.

CFR a și deschis scorul foarte repede, prin kosovarul Krasniqi în minutul 15, după o fază în care Deac a trecut de Hoxhallari precum de un jalon, a centrat în careu, Benga a respins din alunecare spre linia de 16 metri de unde kosovarul a șutat la colțul scurt de sub privirile lui Anton și Chindriș, ucraineanul din poarta arădenilor, Kucher, neavând nicio șansă.

Șapte minute mai târziu, arbitrul Rusandu ne-a arătat că nu are deloc competențe de a arbitra la acest nivel. Maglica s-a aruncat în careu de lângă Chindriș și Rusandu a dictat fără ezitare penalty, decizie care a rămas și după consultarea VAR deși era clar pentru orice privitor că a fost o simulare grosolană. Deac a executat pe lângă poartă și scorul a rămas 1-0.

În minutul 25, însă, Rusandu nu a mai dorit să vadă o infracțiune a lui Yuri asupra lui Milosevic și nici VAR nu a intervenit. „Centralul” partidei avea să dicteze și un aut de poartă la o fază la care mingea trimisă de Cascini a lovit un jucător advers și în mod normal trebuia să dicteze lovitură de colț.

Janga avea să marcheze în minutul 45 cu o lovitură de cap din careu, dar Rusandu nu a văzut un fault grosolan al lui Kolinger la Milosevic petrecut la aceeași fază. A consultat mai bine de trei minute faza pe VAR și a anulat reușita celor de la CFR, iar repriza a fost prelungită cu 10 minute.

UTA nu a contat deloc în prima parte cu excepția unei faze la care Milosevic a trimis peste poartă din careu. Astfel, Balint a schimbat deja de la pauză și a revenit la sistemul obișnuit 4-2-3-1, după ce i-a lăsat la vestiare pe Hoxhallari și Barbosa pentru a-i trimite în teren pe Ubbink și Otele. Schimbarea s-a văzut imediat și pe tabelă pentru că UTA a început avântat repriza. În minutul 47, Ubbink a trimis pentru Cascini în interiorul careului, acesta a alunecat, mingea a ajuns pe voleul lui Abeid, șutul mauritanului l-a lovit pe Cvek, mingea a deviat la Rareș Pop și juniorul arădean a marcat pentru 1-1 la colțul scurt!

După doar două minute, Otele a pătruns în careul clujenilor, a preferat o pasă pentru Anton în locul unui șut la poartă, dar mijlocașul Bătrânei Doamne a trimis mult pe lângă dintr-o poziție foarte bună.

CFR a revenit apoi în joc, dar tot UTA a avut o bună ocazie prin Ubbink, șutul olandezului de la 22 de metri trecând puțin pe lângă poarta lui Sava.

A venit însă minutul 63, atunci când Vukcevic a făcut un fault lângă linia de aut la 30 de metri de poarta lui Kucher. Deac a executat în mijlocul careului, Benga a sărit pe sub minge și Yuri a trimis cu tibia pe sub portarul ucrainean în poartă pentru 2-1.

CFR avea să rămână în inferioritate numerică după ce Maglica l-a călcat pe gleznă pe Vukcevic în careul arădean, fază la care Rusandu a avut din nou nevoie de intervenția VAR pentru a lua, în sfârșit, decizia corectă. Muntenegreanul nu a mai putut continua partida și în locul său a intrat Roger.

Fiind în superioritate, Balint a forțat cu doi atacanți finalul de meci, după ce Postolachi a luat locul lui Cascini. CFR a gestionat bine finalul partidei, Dan Petrescu așezându-și echipa pe două linii. Până la final, UTA a mai ajuns de două ori periculos la poarta lui Sava. La prima ocazie Milosevic nu a ajuns la mingea liftată de Ubbink și Sava a respins dar l-a și accidentat pe atacantul din Muntenegru, iar la a doua, Postolachi a trimis pe lângă cu capul după un corner executat de Anton.

În minutele de prelungiri, Peteleu a fost blocat în ultimul moment de Benga la poarta arădeană și UTA pierde un meci din care putea scoate mult mai mult.

Este o înfrângere care o menține pe UTA pe penultima poziție cu două etape înainte de finalul sezonului regulat și urmează alte două partide foarte dificile cu FCSB și cu Universitatea Craiova. Singura consolare din această etapă este faptul că au pierdut și FC Argeș, Hermannstadt și Mioveni, echipe care luptă și ele pentru salvarea de la retrogradare.

CFR Cluj – UTA Arad 2-1 (1-0)

Krasniqi 15, Yuri 63 / Rareș Pop 47

CFR Cluj: Sava – Braun Yuri, Burcă (42 Kolinger), Camora – Deac (90+2 Peteleu), Muhar, Cvek (90+2 Hoban), Krasniqi (90+2 Petrila) – Maglica, Janga (80 Țâru). Rezerve: Scuffet – Peteleu, Țîru, Kolinger, Hoban, Bordeianu, Petrila, Fica, Yeboah.

UTA: Kucher – Chindriș, Benga, Hoxhallari (46 Otele) – Vukcevic (71 Roger), Anton, Cascini (71 Postolachi), Abeid – R. Pop (83 Pașcalău), Milosevic, Barbosa (46 Ubbink). Rezerve: Balauru – Dobrescu, Stahl, Erico, Ubbink, Postolachi, Otele, Roger, Pașcalău.

Arbitri: Lucian Rusandu – Imre-Laszlo Bucsi (ambii din Sfântu Gheorghe), Mihai Marica (Bistrița). Rezervă: Florin Andrei (Târgu Mureș).

Camera VAR: Szabolcs Kovacs (Carei) – Ferencz Tunyogi (Zalău)

Observator FRF: Zoltan Szekely (Baia Mare)

Observator FRF: Ioan Mironaș (Piatra Neamț)

Eliminat: Maglica 70