UTA debutează la Pitești în noul sezon! Ultimele trei etape sunt infernale

de Lucian Dănilă | 1 iulie 2022, 6:52 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

S-a tras țintarul Superligii la fotbal, competiție în care UTA evoluează pentru a treia oară consecutiv. Cu un nou antrenor pe bancă, în persoana lui Ilie Poenaru, UTA debutează în noul sezon chiar pe terenul uneia dintre echipele la care Poenaru și-a petrecut cea mai lungă perioadă din cariera de jucător și totodată clubul care l-a și curtat în acest an pentru a-i fi antrenor: FC Argeș.

Amintirile recente ale arădenilor legate de FC Argeș sunt de la cele mai frumoase, la unele de care ar vrea să nu își maia ducă aminte. Nu va fi uitat niciodată meciul din ultima etapă a play-off-ului de promovare din Liga 2, atunci când acel 1-1 le-a trimis pe ambele în prima ligă, finalul de joc fiind unul cum foarte rar se vede la orice sport, fericire de ambele părți. Jucătorii și antrenorii celor două formații zburdau la final pe teren și făceau tumbe de fericire.

Apoi, în Liga 1, rezultatele au fost de cele mai multe ori de partea argeșenilor. După egalul din etapa a 3-a a ediției 2020-2021, acel 1-1 de la Pitești, meci în care a debutat și a marcat Malele, a urmat în retur o înfrângere dureroasă a echipei UTA. Arădenii, care evoluau în inferioritate numerică după eliminarea eronată a lui Benga, au deschis scorul prin Roger în minutul 85 și totul părea perfect. Au venit însă minutele 88 și 89 în care cei de la FC Argeș au marcat prin Palic și Deslandes și piteștenii plecau acasă cu toate punctele. Tot în acel sezon, în play-out, la Pitești gazdele învingeau cu 4-1 după un meci în care UTA a deschis scorul prin Albu încă din minutul 8!

În sezonul trecut, UTA avea să învingă în etapa a II-a la Pitești prin golul marcat cu călcâiul de Dangubic. Avea să fie unicul gol marcat de croat la UTA într-un meci oficial. În retur, Argeș a câștigat cu 1-0 la Arad printr-un gol marcat în minutul 81 după un meci în care UTA a ratat cel puțin șase mari ocazii de gol la 0-0, Dangubic lovind bara de două ori, iar Ubbink o dată!

În a doua etapă din campionatul care urmează să înceapă peste două săptămâni, la Arad va veni nou promovata Petrolul Ploiești. Urmează apoi alte două deplasări grele pentru echipa lui Ilie Poenaru, la Voluntari și la Sepsi, prima fiind o echipă care a fost în play-off și a jucat finala Cupei României, iar a doua fiind chiar câștigătoarea cupei, o echipă care va evolua în Conference League care s-a întărit în această vară.

Ultimele trei etape ale turului vor fi infernale. UTA va întâlni acasă în etapa a 13-a pe campioana CFR, apoi se deplasează pe terenul celor de la FCSB, iar în etapa a 15-a, la Arad vine Universitatea Craiova!

Cele 16 echipe care vor participa în Liga 1 în sezonul 2022-2023 sunt CFR Cluj, FCSB, Universitatea Craiova, FC Voluntari, Farul Constanța, FC Argeș, Sepsi Sf. Gheorghe, FC Botoșani, Rapid, FC U Craiova, UTA, CS Mioveni, Chindia Târgoviște, Petrolul Ploiești, FC Hermannstadt și U Cluj.

La stabilirea țintarului de azi, UTA a fost la mâna componenților „Generației de Aur” a fotbalului românesc, Bogdan Stelea și Ilie Dumitrescu. Cei doi au tras din urne numerele de ordine ale componentelor Superligii, iar arădenii s-au ales cu numărul 15.

UTA a făcut cerere la LPF pentru a nu juca pe teren propriu în weekend-ul 19-21 august, când e programat un festival de muzică pe arena „Francisc Neuman”.