joi, 28 martie, 2024

UTA continuă urcușul în Cupa României! Ultima victimă: Național Sebiș

de Lucian Dănilă | 30 iulie 2014, 8:39 PM | Sport | Topic special

0

UTA Bătrâna Doamnă își continuă drumul în Cupa României după ce a trecut în această seară de Național Sebiș. A fost o victorie obținută greu de gruparea antrenată de Roland Nagy, deși începutul de partidă le-a fost foarte favorabil.

UTA a deschis scorul încă din minutul 5, atunci când Petrică Dragoș a fructificat centrarea lui Cipri Rus. Poate pe mulți i-a surprins prezența în teren a lui Dragoș dat fiind faptul că UTA nu poate legitima jucători la FRF până în data de 15 august. Petrică Dragoș, Chindriș și Mitrea au fost legitimați la AJF Arad, UTA fiind în această competiție datorită faptului că a câștigat faza județeană a Cupei României.

După o serie de trei ratări foarte mari ale aceluiași Dragoș, Copil avea să înscrie un gol senzațional în minutul 16, cu un șut cu exteriorul piciorului drept chiar la vinclul porții apărate de Miron. Cei peste 600 de spectatori prezenți la meciul disputat pe arena din Sânicolaul Mic credeau probabil că zarurile erau deja aruncate, dar Sebișul a avut o răbufnire de orgoliu și până la pauză a reușit egalarea prin golurile lui Șulea în minutul 30 și Bozian în minutul 41, ultimul în urma unei faze în care Tătar a lobat mingea peste Bodea.

Până la pauză Hlistei putea marca de două ori, dar în minutul 43 a trimis cu capul alături de poartă, iar în minutul 45 a nimerit transversala.

IMG_8627

Tot Hlistei avea să fie jucătorul decisiv al Bătrânei Doamne. Atacantul arădean a preluat excelent o minge la marginea careului de 16 metri și a tras puternic la colțul scurt învingândul pe Miron. Era 3-2 pentru UTA în minutul 57, moment în care Hlistei își făcea tumba de după reușită, un gol pe care dorește să îl dedice prietenei sale Melinda care își serbează astăzi ziua de naștere.

Sebișul putea egala la ultima fază din meci, dar Ionuț Radu a trimis foarte puternic, din careul mic, peste poarta lui Bodea. Imensă ocazie.

UTA: Bodea – Ad. Popa, Cotoc (Filaret), Botiș, Suslak – Copil (Bulza), Chindriș, Nădăban, Hlistei (Leucuța) -Rus, Dragoș (Burlă). Rezerve: Mitrea – Varga, Gheorghiță.

Național: Miron – Tătar, Bier, Mardare (Moise), Neacșu – Roman (Țîrlea), Apostol (Pintea), Balint, Bozian – Sulea (Ganea), I. Radu. Rezerve: Soltesz – Chețan, Raț.

Arbitri: Horia Mureșan (Timișoara) – Călin Cimponeriu (Lugoj), Alexandru Filip (Timișoara).