marþi, 23 aprilie, 2024

UTA a pierdut amicalul cu campioana CFR Cluj. Vezi ce a spus Gyuszi Balint după meci

de Lucian Dănilă | 12 octombrie 2020, 8:11 AM | Recomandările editorilor | Sport

0

A treia oară, cu noroc. UTA și CFR s-au întâlnit într-un meci amical pe arena din Gruia, după ce alte două partide amicale au fost anulate în ultimele luni din cauza infectărilor cu COVID-19.

CFR a câștigat cu 2-0 meciul în care cei doi antrenori, Dan Petrescu și Gyuszi Balint, au folosit mulți dintre jucătorii care au evoluat mai puțin în campionat. CFR a avut jucători la echipa națională, iar UTA a avut absențe cauzate de accidentări.

La pauză, scorul a fost 0-0, dar clujenii au marcat imediat după startul celei de-a doua reprize prin Păun. Acesta l-a depășit pe Simos Roumpullaku și a șutat în vinclu pentru 1-0.

Rondon avea să stabilească scorul final în minutul 73 cu un lob peste Moldovan.

UTA a pus multe probleme în atac și a irosit bune ocazii prin Cipri Rus, Benga sau Buhăcianu.

„Un test util pentru noi, am jucat împotriva campioanei en-titre, o echipă foarte puternică din toate punctele de vedere. Sunt mulțumit de atitudinea băieților, au înțeles că trebuie să abordăm meciul ca pe unul oficial. Din păcate, diferența s-a făcut în urma a două greșeli individuale foarte mari, iar CFR Cluj e o echipă care nu te iartă când faci cadouri. Însă trebuie să scoatem în relief aspectele pozitive în urma acestui joc de pregătire, am reușit să avem o organizare defensivă bună, am avut câteva ocazii importante, am fost periculoși la fazele fixe și, cel mai important, toți jucătorii sunt sănătoși la finalul acestui meci”, a declarat Gyuszi Balint.

CFR Cluj: Sandomierski – Susic, Vinicius, Ciobotariu, Latovlevici – Păun, Hoban, Djokovic – Chipciu, Debeljuh, Carnat.

UTA: Balauru (Moldovan) – Pleaşcă (Tomozei), Melinte, Benga, Simo – Miculescu (Tescan), N. Roşu (Isac), Albu, D. Rusu (Oroian, Popescu) – V. Morar (Ursu), C. Rus (Buhăcianu).