marþi, 23 aprilie, 2024

Update UTA a bătut la Mioveni și se menține în plasa liderului Gaz Metan!

de Lucian Dănilă | 17 aprilie 2016, 1:48 PM | Sport

1

UTA a câștigat meciul din această dimineață de la Mioveni cu scorul de 2-1, dar în ciuda victoriei, una foarte importantă în economia campionatului, arădenii nu au convins.

Mioveniul a plecat în avantaj încă din startul jocului. Miron a ieșit greșit pe sub minge în minutul 8, iar Năstăsie s-a trezit cu balonul în fața ochilor singur în fața porții și evident l-a trimis cu capul în plasă deschizând scorul: 1-0.

A urmat o perioadă confuză de joc, cu Strătilă care a încercat multe dar a reușit puține în partea dreaptă, cu un joc încâlcit al mijlocașilor centrali arădeni și cu câteva acțiuni ofensive ale gazdelor oprite însă de Botiș și Manea.

VEZI REZUMATUL MECIULUI DACĂ DAI CLICK AICI

UTA a egalat în minutul 25 în urma unui „triunghi” excelent realizat. Copil, aflat în centrul jumătății adverse de teren a reușit o pasă superbă cu călcâiul la Burlă, acesta venit în viteză a centrat perfect pentru Curtuiuș iar atacantul a trimis cu capul pe sub portarul gazdelor, Croitoru: 1-1. Apoi Dennis man putea face 2-1 pentru arădeni, dar mingea a trecut lacâțiva milimetri de transversală în urma șutului atacantului Bătrânei Doamne, de la 20 de metri.

În minutul 42, Gugu l-a faultat destul de dur pe Copil și a primit al doilea avertisment, fiind eliminat. Deci UTA avea avantaj numeric mai mult de o repriză. Efectul, însă, a fost ca un boomerang. UTA s-a relaxat și Mioveniul, în zece oameni, a avut două mari ocazii prin Năstăsie și mai ales prin Ayza.

mioveni 2

Roli Nagy nu a mutat la pauză, menținând același cuplu de mijlocași centrali Chindriș – Tănase, unul bun la recuperare, dar foarte lent pe faza de construcție. În aceste condiții, pe teren nu s-a văzut deloc că UTA are un om în plus pe teren, echipa care dicta ritmul jocului fiind cea din Mioveni.

UTA nu a reușit aproape deloc să construiască, să aducă mingea spre poarta lui Croitoru cu mingi jucate pe jos, mizând doar pe degajări ale lui Botiș, Manea sau chiar Miron, mingi care nu ajungeau însă niciodată la Curtuiuș sau Dennis Man. Singurul care s-a apropiat de poarta adversă a fost Cipri Rus, după o pasă în adâncime a lui Botiș.

Nagy a schimbat în ultimul sfert de oră: l-a trimis pe Michel în locul lui Tănase, iar apoi Alin Roman i-a luat locul lui Copil în centrul liniei mediane. Schimbările nu s-au văzut atât ca incisivitate spre poarta gazdelor, ci mai mult ca posesie, dar și ca fapt că UTA a început să joace mai mult în jumătatea celor de la Mioveni. Au urmat mai multe cornere la poarta lui Croitoru și, după ce Manea a trimis puțin pe lângă poartă în minutul 82, fundașul arădean nu a mai ratat ținta în minutul 87, trimițând cu capul în bară-gol după o centrare din corner a lui Roman: 1-2! Meciul putea să se încheie cu scorul de 3-1, dar șutul din careu al lui Alin Roman a fost respins in extremis de portarul gazdelor.

UTA a câștigat astfel un meci foarte important, una care o menține la un singur punct distanță de liderul Gaz Metan și la trei de ocupanta locului 3, Chindia Târgoviște. Echipa lui Roli Nagy rămâne până miercuri la Pitești, iar apoi se deplasează la Târgoviște unde întâlnește Chindia într-un alt meci ca o finală.

mioveni 1

CS MIOVENI – UTA ARAD 1-2 (1-1)

Năstăsie 8 / Curtuiuș 25, Manea 87

Mioveni: Croitoru – Calvin, B. Stoica, Vișa, Toriște (46 Tirică) – Biceanu (78 Vintilă), Gugu – Florescu, Năstăsie, Ayza – Nilă (59 Alin Popa).

UTA: Miron, Polgar, Manea, Botiș, Burlă – Strătilă (59 Rus), Chindriș, Tănase (72 Michel Vlad), Copil (79 Alin Roman) – Man, Curtuiuș

Arbitri: Eduard Ioniță (Constanța) – Marius Badea (Râmnicu Vâlcea), Ionuț Babadac (Alexandria).

Rezervă: Elena Demetrescu (Râmnicu Vâlcea).

Observatori FRF: Ioan Mureșan și Gabriel Bodescu (ambii din București)

ELIMINAT: Gugu 42