marþi, 13 mai, 2025

Special Arad Logo

    Universitățile americane se revoltă: „Ingerință politică fără precedent” din partea administrației Trump. Peste 100 de lideri ai instituțiilor de învățământ denunță presiunile

    de Special Arad | 22 aprilie 2025, 4:16 PM | Internaţional | Recomandările editorilor

    0

    Peste 100 de lideri ai instituțiilor de învățământ superior din SUA denunță presiunile administrației Trump asupra universităților, notează The Guardian.

    Cei 100 de președinți de universități și colegii din Statele Unite au semnat o declarație prin care condamnă ceea ce numesc „ingerință politică fără precedent” din partea administrației Trump în domeniul învățământului superior, relatează The Guardian.

    Documentul, publicat marți de Asociația Americană a Universităților și Colegiilor (AAC&U), vine pe fondul intensificării presiunilor guvernamentale asupra instituțiilor de învățământ și la scurt timp după ce Universitatea Harvard a intentat un proces împotriva guvernului federal, acuzând amenințări legate de finanțare.

    Potrivit semnatarilor, administrația de la Casa Albă a aplicat reduceri bugetare drastice și a exercitat presiuni pentru limitarea autonomiei universitare. Printre semnatari se numără lideri ai universităților publice, colegiilor de arte liberale și ai unor instituții de prestigiu din Ivy League – inclusiv Harvard, Yale, Princeton, Cornell și Brown. Columbia, Pennsylvania și Dartmouth College nu s-au alăturat demersului.

    În declarație, rectorii și alți lideri academici susțin că sunt dispuși la reforme și supraveghere guvernamentală legitimă, dar resping ferm orice ingerință nejustificată în funcționarea internă a campusurilor.

    „Ne confruntăm cu o strategie deliberată de copleșire printr-un flux continuu de ordine executive și directive politice”, a spus Lynn Pasquarella, președinta AAC&U, explicând de ce a fost nevoie de un răspuns comun.

    Potrivit acesteia, liderii universitari sunt presați simultan de cerințele guvernamentale și de așteptările multiplelor categorii de public, fiind adesea puși în situații contradictorii.

    Citește și: Universitatea Harvard dă în judecată Administrația Trump, care i-a oprit fonduri în valoare de peste 2,2 miliarde de dolari

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Scrie un comentariu

    4 + 0 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.