joi, 28 martie, 2024

Ultimul cartuș! UTA câștigă pe noul „Francisc Neuman” după șase luni de așteptare

de Lucian Dănilă | 4 aprilie 2021, 7:37 PM | Sport | Topic special

0

Puțini au crezut că UTA mai poate realiza vreo victorie în sezonul regular, mai ales la meciurile de pe teren propriu. Adversara din această seară a fost Sepsi, o echipă care și-a atins obiectivul chiar în etapa anterioară, echipa antrenată de Leo Grozavu fiind deja calificată în play off.

UTA a început curajos meciul și a împins jocul spre careul lui Niczuly. Puteam asista chiar la o eliminare încă din minutul 3, atunci când Bouhenna l-a oprit din cursa spre poartă pe Buhăcianu. „Centralul” Mladinovici a fost indulgent și i-a arătat doar cartonașul galben.

Arădenii au deschis scorul prin Tomozei în minutul 23, fundașul marcând cu capul din mijlocul careului la o centrare din corner a lui Roger. Tomozei era unul dintre cei mai scunzi jucători care se aflau în careu la lovitura de la colț executată de brazilian. Era 1-0 și UTA făcea cel mai bun joc al său pe teren propriu din întregul campionat. Putea să se facă 2-0, dar Buhăcianu a preferat o preluare în locul unui șut la o fază inițiată de Hora și finalizată excelent de Roger care l-a lăsat pe Buhăcianu singur în fața lui Niczuly.

IMG 2384

După pauză, Gyuszi Balint l-a introdus pe Vorobjovas în locul lui Isac. După un început echilibrat de meci, Sepsi a preluat controlul la mijlocul terenului și și-a creat câteva situații periculoase prin Petrila și Golofca. Cei doi au greșit ținta la două șuturi din afara careului.

Liniștea a venit în minutul 80. Tomozei a părăsit terenul accidentat, a fost înlocuit de Simos, iar locul său în banda dreaptă a fost luat de rusul Shlyakov. La prima acțiune pe banda dreaptă, Shlyakov a pătruns în careu după o combinație cu Roger, a rezistat la duelul fizic cu Ștefan și a marcat cu latul pe lângă Niczuly: 2-0.

În minutul 87, Sepsi a rămas în inferioritate numerică. Adrian Petre l-a angajat excelent în poziție centrală pe Buhăcianu, acesta a fost faultat de Niczuly ca ultim apărător și astfel în poarta oaspeților a intrat mijlocașul Fofana. Lovitura liberă a fost executată de Petre, dar peste poartă. Fofana avea să se remarce la șutul lui Bustea, după care, în minutul 89, la poarta arădeană, șutul lui Petrila a lovit bara din stânga lui Iacob.

UTA a câștigat al doilea său meci pe propria arenă în sezonul regular, chiar la ultima evoluție pe „Francisc Neuman” înainte de finalul campionatului. Arădenii nu au mai câștigat la Arad de șase luni, atunci când a învins pe Chindia în luna octombrie. Echipa lui Gyuszi Balint adună trei puncte mari, fiind acum la o zestre de 36 și mai are de disputat un meci la Astra, o revanșă după acel 0-6 din tur.

UTA Arad – Sepsi Sfântu Gheorghe 2-0 (1-0)

Tomozei (23), Shlyakov (80)

UTA: Iacob – Tomozei (79 Simos Roupullakou), Benga (64 Erico), Florin Ilie, Shlyakov – Albu, Isac (46 Modestas Vorobjovas) – Miculescu (72 Adrian Petre), Roger, Buhăcianu – Hora (72 Bustea).
    Pe bancă: Balauru, Erico, Melinte, Simo, Vorobjovas, Denis Rusu, Cipri Rus, Bustea, Adrian Petre.
    Antrenor: Gyuszi Balint

Sepsi: Niczuly (eliminat 87, Fofana) – Dimitrov, Bouhenna (46 Vasvari), Mitrea, Fl. Ștefan – Tincu, Fofana – Tamas (46 Golofca), Achahbar (68 Fulop), Petrila – Safranko (68 Eder Gonzalez).
    Pe bancă: Collado, Barjovic, Vasvari, Tortella, Nouvier, Golofca, Fulop, Ștefănescu, Ninaj.
    Antrenor: Leo Grozavu

Arbitri: Horia Mladinovici – Bogdan Gheorghe (ambii din București), Ferencz Tunyogi (Zalău).
    Rezervă: Florin Marcu (Oradea).

Observator FRF: Adrian Comănescu, (Râmnicu Vâlcea)

Eliminare: Niczuly 87